V Evropski uniji je 9. maj dan Evrope. Dan, s katerim se 28-članska povezava spominja Schumanove deklaracije, predloga političnega sodelovanja v Evropi, ki bi zagotavljal trajen mir med evropskimi narodi.
Tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman je v deklaraciji, ki jo je predstavil 9. maja 1950, predlagal ustanovitev evropske skupnosti za premog in jeklo (ESPJ), katere članice bi združile svojo proizvodnjo premoga in jekla. S tem je vojna med zgodovinskima tekmicama Francijo in Nemčijo postala "ne samo nesprejemljiva, ampak materialno neizvedljiva," kot piše v deklaraciji.
ESPJ so sestavljale Francija, Zahodna Nemčija, Italija, Nizozemska, Belgija in Luksemburg in je bila prva od nadnacionalnih evropskih institucij, ki so se pozneje oblikovale v to, kar je zdaj Evropska unija.
Številni dogodki in prireditve
Dan Evrope so tudi tokrat po vsej Uniji praznovali s številnimi dogodki in prireditvami. Med drugim so za javnost odprle vrata evropske institucije v Bruslju in Luxembourgu. Evropski parlament je v Strasbourgu odprl vrata v nedeljo, medtem ko bo v Evropskem parlamentu in na sedežu Evropske komisije v Bruslju dan odprtih vrat 28. maja.
Z dnem Evrope se je končal tudi teden Evrope. Rdeča nit vrste dogodkov, ki so se v okviru tedna Evrope zvrstili letos pod sloganom Sklenimo krog, je bilo krožno gospodarstvo.
V državnem zboru so dan Evrope obeležili v petek s slavnostno sejo parlamentarnega odbora za zadeve EU z naslovom Evropska unija v vsakem slovenskem kraju. Na njej so predstavili pet projektov evropske kohezijske politike v Sloveniji v obdobju 2007 - 2013. Odprli so tudi razstavo o izbranih projektih, ki bo na ogled do četrtka.
Obeleževanju dneva Evrope so se s svojimi aktivnostmi pridružile tudi točke Europe Direct v Sloveniji. V Podravju in Pomurju so ljudje lahko na mnenjske table napisali svoje mnenje o trenutnih izzivih EU. V Postojni so zainteresirane seznanili s priložnostmi, ki jih EU ponuja mladim, v Pivki pa je bil dan odprtih vrat Informacijske točke Europe Direct z animacijskimi aktivnostmi.

Ljubljana svoj praznik obeležila s podelitvijo občinskih priznanj
Ljubljana je s slavnostno sejo mestnega sveta obeležila občinski praznik. Zbrane je nagovoril župan Zoran Janković in izpostavil, da je Ljubljana 71 let po osvoboditvi prvak Evrope. Od partizanske vojske, ki je osvobodila mesto, smo se naučili pomena tovarištva, solidarnosti in pravičnosti, te vrednote pa Ljubljančani živijo še danes, je poudaril.
Janković je na ljubljanskem gradu izpostavil, da je Ljubljana 71 let po osvoboditvi drugačno, s soncem obsijano mesto, obenem pa letos nosi naziv Zelena prestolnica Evrope 2016.
Po njegovih besedah bo mesto heroj vedno slavilo partizanski boj in osvoboditev mesta. "Nikomur ne bomo dovolili, da bi spreminjal zgodovino. Zgodovina je ena sama, nam dana v čast in ponos," je poudaril in dodal, da v Ljubljani ne bo domobranskih spomenikov. Ob tem se je dotaknil sprave, za katero pa je izpostavil, da je v Ljubljani že udejanjena.
Naštel je gradnjo džamije, skupnost LGBT, ki ima prostore v mestni hiši in nenazadnje vprašanje migrantov, ki ga je ljubljanski mestni svet obravnaval na seji pred mesecem dni. Kot je dejal, so svetniki migrante v prestolnico sprejeli s 35 glasovi za in nobenim proti.
Župan se je v svojem govoru dotaknil tudi več kot 90 projektov, ki jih trenutno izvaja občina, in napovedal investicije, ki Mestno občino Ljubljana še čakajo. Med drugim izgradnjo kanalizacije v vseh naseljih, kjer je še ni, gradnjo novih športnih objektov, stanovanj in cest.
Janković sicer vsako leto ob občinskem prazniku podeli tudi občinska priznanja ter naziva častne meščanke oziroma meščana Ljubljane. Naziv sta letos prejela ilustratorka Jelka Reichman in pesnik Ciril Zlobec.
Reichmanova, ki je za svoje delo prejela že številne nagrade, je ob prejetju novega priznanja dejala, da je bila ob novici osupla in zmedena. Priznanje si šteje v veliko čast. Spomnila se je svojega odraščanja v okupirani Ljubljani in nato osvoboditve.
Kot je izpostavila ilustratorka, se je Ljubljana v času njenega življenja razvijala, danes pa je mesto lepše, zračnejše, bolj podobno metropoli. Pri tem je izpostavila, da ima veliko zaslug za razvoj prav Janković, s čimer se je strinjal tudi Zlobec.
Slednji je izpostavil, da je zadnje čase postalo modno govoriti o vizijah. Vsak nov minister in direktor naj bi pokazali vizijo. "Vsi vemo, da je to ena tolažilna laž, da če že ne moreš ničesar ponuditi, ponudiš vizijo," je dejal. Po njegovih besedah pa Janković ob podpori podžupanov vizije tudi udejanji.
Dodal je tudi, de se strinja z županom, ko o Ljubljani govori kot o najlepšem mestu na svetu. Tudi Zlobcu se zdi, da je Ljubljana v zadnjih letih postala prestolnica v pravem pomenu besede.
Poleg omenjenih nazivov je Janković podelil še občinske plakete in priznanja. Prva so prejeli gradbenik in športnik Alojzij Juvanc, glasbenik Lado Leskovar, zdravnik Andrej Rant, društvo za pomoč žrtvam kaznivih dejanj Beli obroč Slovenije, Društvo Slovenija Rusija, glasbena skupina Buldožer in Taboriščni odbor Ravensrück-Auschwitz.
Občinska priznanja pa so prejeli direktorica Mestne knjižnice Ljubljana Jelka Gazvoda, promotorka branja in novinarka Manca Košir, igralka Ivanka Mežan, radijski režiser Aleš Jan ter filmski scenarist in režiser Igor Šterk.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.