Evropska unija bo v sredo, 13. junija obnovila pogajanja s Srbijo, je sporočil evropski komisar za širitev Olli Rehn. Ta je sicer že takoj po prijetju tretjega najbolj iskanega haaškega obtoženca Zdravka Tolimirja napovedal, da bi „v desetih dneh“ lahko spet sedli za pogajalsko mizo, dokončno pa je politike v Bruslju prepričalo pozitivno stališče glavne haaške tožilke Carle Del Ponte.
Ta je po Tolimirjevi aretaciji svoje stališče do Srbije omilila, doslej je namreč vztrajala, da bo obnovitev pogajanj med Brusljem in Beogradom podprla le v primeru predaje prvega z liste haaških ubežnikov, generala Ratka Mladića.
Kljub temu pa je na obisku v Srbiji Del Pontejeva poudarila, da pričakuje aretacijo Mladića v prihodnjih tednih, najpozneje do septembra, ko se tudi izteče njen mandat. Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije naj bi zaprlo svoja vrata leta 2010.
Beograd pozdravil nadaljevanje pogajanj
Predsednik in premier Srbije, Boris Tadić in Vojislav Koštunica, sta pozdravila današnje vabilo Evropske komisije k obnovitvi pogajanj o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju in ob tem izpostavila tudi pomen vzporedne izpolnitve obveznosti do haaškega sodišča. Opozicija, radikalci (SRS) in socialisti (SPS), pa namiguje, da je vabilo povezano s prihodnjim statusom Kosova.
Tadić, ki je sicer na obisku v Bukarešti, je poudaril, da se mora Srbija nemudoma lotiti dela in v čim krajšem času skleniti omenjeni sporazum, ki bi ji omogočil kandidaturo za članstvo v EU. Sodelovanje s haaškim sodiščem pa je po oceni Tadića "del celotnega procesa in zato se Srbija razlikuje od drugih držav, ker mora sočasno uspešno končati več težkih nalog".
Koštunica pa je menil, da vest iz Bruslja prinaša večjo stabilnost in pomembno krepi partnerske odnose Srbije z EU. Srbski premier je zatrdil, da se je njegova vlada razločno opredelila za izpolnitev vseh svojih mednarodnih obveznosti ter da je v interesu Srbije čim prejšnja sklenitev sodelovanja s Haagom. Izrazil je tudi upanje, da bo EU močno podprla suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije ter njeno zavzemanje za nadaljevanje pogajanje o prihodnjem statusu Kosova.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.