Po Evropi se je danes več milijonov delavcev pridružilo demonstracijam, stavkam in drugim akcijam proti varčevanju v gospodarski krizi, h katerim je v okviru evropskega dneva akcije in solidarnosti pozvala Evropska konfederacija sindikatov (Etuc).
Varčevanje je slepa ulica in ga je treba končati, menijo v Etucu in poudarjajo, da krize ne moremo več reševati z žrtvovanjem plač in socialne zaščite. Protestne akcije so tudi poziv evropskim voditeljem, naj dokažejo, da so odločeni obrzdati hitro rast brezposelnosti v Evropi.
V Etucu še sporočajo, da se v Evropi trenutno spopadamo s socialno krizo, zato je čas, da evropski voditelji naposled prisluhnejo državljanom in delavcem ter spremenijo smer in znova oživijo gospodarstvo. Zavzemajo se tudi za socialni pakt za Evropo, ki bi vključeval ustrezen socialni dialog, gospodarsko politiko, ki bi ustvarjala kakovostna delovna mesta, in solidarnost med evropskimi državami.
Stavke, demonstracije, ohromljeno gospodarstvo, odpovedani poleti
V Španiji in na Portugalskem sta potekali 24-urni splošni stavki, ki sta precej ohromili obe državi na Iberskem polotoku. Stavki sta predvsem vplivali na javni prevoz, zastalo je delo v tovarnah, stavkajo komunalna podjetja, prizadeta je tudi veleprodaja hrane.
V Španiji je bilo za danes odpovedanih okoli 50 odstotkov poletov, na Portugalskem pa okoli 45 odstotkov. Španski sindikati ocenjujejo, da se je stavki pridružilo okoli 80 odstotkov španskih delavcev. Izbruhnili so tudi izgredi, v katerih je bilo ranjenih vsaj 34 ljudi, med njimi 18 policistov, 82 ljudi so zaradi izgredov pridržali. V Madridu je okoli 400 protestnikov zaprlo glavno prometnico.
Na Portugalskem so bile danes zaprte tudi številne trgovine in gostinski lokali, stavka pa je vplivala tudi na delo v šolah in bolnišnicah.
Med protestniki tudi italijanski študenti
Protestnemu valu po Evropi so se pridružili tudi italijanski študenti in zaposleni v šolstvu, ki so prav za danes napovedali štiriurno splošno stavko po vsej državi. Na ulice in trge večjih italijanskih mest se je podalo na tisoče študentov in šolnikov, ki nasprotujejo varčevanju v javnem šolstvu, ki ga načrtuje vlada Maria Montija in proti varčevalnim politikam Evropske unije.
Napetosti med protestniki in policijo so se v Rimu stopnjevale. Del protestnikov se je namreč poskušal prebiti iz začrtane poti do vladne palače, kar pa jim po posredovanju policije ni uspelo.
Množica protestnikov je zasedla tudi ulice v Milanu, kjer so pozivali k splošnemu uporu študentov proti zategovanju pasu v Evropi in privatizaciji šolstva. V Milanu so protestniki razbili tudi nekaj izložb bank in drugih poslovalnic, ranjenih pa je bilo tudi pet policistov, ki so protestnikom preprečevali pot do predstavništva Evropskega parlamenta. Protestniki so na policiste metali jajca in goreče predmete, poročajo italijanski mediji.
V Neaplju so študenti blokirali tamkajšnjo centralno postajo podzemne železnice, vendar pri zasedbi tirov do nezgod ni prišlo. Brez izgredov ni šlo niti v Bergamu, kjer so se protestnikom pridružili člani sindikata Fiom, ki so pred sedežem industrijskega združenja Confindustria metali petarde.
Za stavko so se odločili tudi nekateri delavci v Grčiji. Javni uslužbenci so že začeli triurno stavko. V času stavke so po državi zaprta ministrstva in šole, mediji pa objavljajo le novice o evropskem dnevu akcije in solidarnosti. V središču Aten so danes predvidene demonstracije. Grški sindikati kljub stavki ne pričakujejo težav v prometu, saj naj bi vlaki in avtobusi vozili po običajnem voznem redu.
Ohromljen železniški promet v Belgiji
24-urna stavka železničarjev je danes ohromila železniški promet v Belgiji. V Valoniji na jugu države vlaki od jutra niso vozili, v Flandriji pa jih je vozilo le nekaj, v prestolnici Bruselj pa so avtobusi ostali v remizah. Močno je bil moten tudi mednarodni železniški promet.
Težave v letalskem prometu tudi v Veliki Britaniji
O težavah in motnjah v železniškem ter letalskem prometu zaradi stavk in demonstracij v drugih evropskih državah so danes poročali tudi iz Velike Britanije. Kot navaja BBC, so morali zaradi evropskega dneva akcije in solidarnosti na otoku odpovedati več poletov in voženj vlaka Eurostar, poročali so tudi o številnih zamudah.
Prizadeta sta bila tudi železniški in letalski promet na Nizozemskem, kjer tako kot v Veliki Britaniji danes ne stavkajo. Med drugim je bilo odpovedanih okoli deset poletov v Španijo z amsterdamskega letališča, do poldneva pa niso vozili niti hitri vlaki med Amsterdamom in Parizom.
V Nemčiji so sindikati na današnji dan pripravili razne akcije solidarnosti. V Frankfurtu se je tako zbralo več sto ljudi, predvsem sindikalistov, ki so pozivali k solidarnosti z državami južne Evrope.
Zaradi protestov tudi nižji borzni indeksi
Protesti po Evropi pa so se poznali tudi na evropskih borzah. Pariški indeks CAC 40 je izgubil 0,30 odstotka, frankfurtski DAX 0,35 odstotka, londonski FTSE 100 0,50 odstotka. Indeks najpomembnejših podjetij v evroobmočju Eurostoxx 50 se je znižal za 0,20 odstotka. FTSEurofirst 300 je padel za 0,8 odstotka.
Merklovo pričakali protestniki
V Lizboni so nemško kanclerko pričakali z manjšimi protesti, ki se jih je udeležilo nekaj sto ljudi. "Merklova, ne," in "Izgini," so med drugim vzklikali protestniki. Merklova se je branila pred očitki na račun Nemčije. "Varčevalnega programa si ni izmislila Nemčija ali katera koli druga država," je poudarila.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.