Italijanska vlada je zaradi vročinskega vala in izjemne suše razglasila stanje naravne nesreče v severnoitalijanskih pokrajinah Parma in Piacenza. Kmetom in živinorejcem bo na pomoč priskočila z 8,65 milijona evrov.
Predsednik deželne vlade v Venetu Luca Zaia je izrazil tudi veliko zaskrbljenost zaradi znatnega zmanjšanja pretoka reke Pad. Gladina te največje italijanske reke je trenutno 65 odstotkov pod normalno vrednostjo.
S sušo se spopada tudi Sardinija, kjer si prav tako želijo, da bi jih vlada v Rimu opazila in jim zagotovila pomoč. Opozarjajo, da so imeli v letih 2015 in 2016 za 45 odstotkov manj padavin od dolgoletnega povprečja.
Letošnja pomlad je bila v Italiji ena izmed najbolj sušnih. Po podatkih raziskovalnega instituta CNR gre za drugo pomlad z najmanj padavinami po letu 1800.
Suša je kmetijcem v Italiji že povzročila za skoraj milijardo evrov škode in tudi že negativno vpliva na cene kmetijskih proizvodov, ki se dvigajo, opozarjajo v kmetijskem združenju Coldiretti. Opozorili so, da je kmetijski sektor v Italiji najbolj na udaru podnebnih sprememb. Pri tem so pozvali k večjim prizadevanjem za preprečevanje izgub v vodooskrbi ter za spodbujanje kmetijstva z nižjo potrebo po vodi.
Francija z najtoplejšim junijem od konca vojne
V Franciji se prav tako soočajo z izjemno vročim junijem, najbolj vročim od leta 1945. Državna meteorološka agencija je v četrtek sporočila, da so temperature po nekaterih predelih države narasle tudi do 37 stopinj Celzija, povprečna je bila sicer 26,4 stopinje.
Pariškim sodnikom in odvetnikom so zaradi neverjetne vročine izjemoma dovolili, da slečejo svoje tradicionalne dolge halje, visoka stopnja onesnaženosti pa je prisilila oblasti k nekaterim omejitvam v prometu.
Nekaj olajšanja so zahodnemu delu Francije sicer prinesle nevihte, ki so te predele zajele v noči na petek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V Švici so visoke temperature prisilile delavce v muhlberškem jedrskem reaktorju, da zmanjšajo proizvodnjo in se s tem izognejo ogrevanju že tako vroče reke Aar.
Medtem ko se je živo srebro v večjem delu Evrope povzpelo do 35 stopinj ali več, pa so nekoliko nižje temperature na Portugalskem olajšale delo gasilcem, ki so se več dni bojevali s hudimi gozdnimi požari, v katerih je umrlo 64 ljudi.
Španska kmetijska ministrica Isabel Garcia Tejerina je sušo opisala kot "zaskrbljujočo". Jugovzhodni predeli države nujno potrebujejo dež, je opozorila, vodne rezerve so namreč že deset dni nazaj padle na 50 odstotkov.
Vročinski val je zajel tudi Belgijo, v italijanskem Milanu pa so izmerili rekordnih 39 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.