Evropski strokovnjaki za boj proti terorizmu menijo, da bi lahko teroristična mreža Al Kaida načrtovala napad na London v času letošnjih poletnih olimpijskih iger. Europol, evropski policijski urad, je v svojem zadnjem poročilu o grožnjah teroristov namreč zapisal, da bi lahko teroristi napadli igre zaradi simbolne vrednosti.
Varnostni strokovnjaki so posvarili, da bi lahko uspešen napad z velikimi razsežnostmi pomladil Al Kaido, ki je po smrti njenega voditelja Osame bin Ladna lansko leto nekoliko manj aktivna. Europol pa pri tem opozarja, da je Al Kaida v zadnjih letih začela izvajati t. i. individualni džihad, hkrati pa opozarjajo tudi, da ima teroristična organizacija za cilj še vedno tudi napade z množičnimi žrtvami in velikim psihološkim efektom, ki bi dolgoročno negativno vplival na družbo. Ta bi se tako lahko zgodil tudi med olimpijskimi igrami, ki se bodo začele čez dva meseca.
Hkrati pa ameriške službe opozarjajo, da večje organizirane kriminalne skupine prek spleta napadajo Veliko Britanijo. V poročilu ameriškega ministrstva za domovinsko varnost je namreč zapisano, da so britanske organizacije tarča škodljivega softvera in poskusov vdorov, ti pa se bodo po mnenju ministrstva do olimpijskih iger le še stopnjevali.
Varno območje bo obdajala električna ograja
Britanska vlada za zagotovitev varnosti tekmovalcev in obiskovalcev iger vlaga na milijone evrov. Med ukrepi je tudi namestitev protizračnih raket v urbana območja, v pripravljenosti bo več kot 13.000 vojakov, uporabljali pa naj bi tudi orožje za razpršitev množic, ki povzročajo močne glavobole. Policistov in varnostnikov bo skupaj 48.000, vzpostavili bodo t. i. varno območje, ki bo obdano z 18 kilometrov dolgo električno ograjo, ob kateri bo patruljiralo 55 ekip s psi.
Prometni minister Mike Penning je prejšnji teden med obiskom Tajvana izrazil prepričanje, da ostri varnostni ukrepi, ki predvidevajo tudi prisotnost vojaške ladje v reki Temzi, ne bodo odvrnili ljudi od ogleda.
Tarique Ghaffour, ki vodi načrtovanje varnostnih ukrepov med igrami, pa je dejal, da so bile javne prireditve, kot so olimpijske igre, vedno ključne tarče. "Lahko sem prepričan, da bodo varnostne službe zmožne nadzorovati in zavarovati glavne ulice," je prepričan.
Nevarnost tudi pred notranjimi kibernapadi
Sicer pa Europol v svojem poročilu izpostavlja tudi druge možne nevarnosti v Evropi. Tako bi se lahko zopet pojavili džihadisti in posamezni teroristi, ki jih obravnavajo kot ene največjih groženj evropski varnosti. Zaključili pa so, da Al Kaida ostaja zelo pomembna grožnja.
Američani pa opozarjajo, da je precej nevarno početje britanskih varnostnih organov, ki so v varovanje informacijskih sistemov vključili tudi prostovoljce. Za varnost informacijskih sistemov skrbi namreč 5.000 ljudi, od tega naj bi jih bila kar polovica prostovoljcev, zaradi česar pa bi lahko bili po mnenju ameriških organov tudi tarča "notranjih napadov".
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.