Srbski premier Vojislav Koštunica je obtožil ponudbo za podpis sporazuma z EU kot prevaro, s katero bi Srbijo zvabili v priznanje neodvisnosti Kosova. Izjava je razkrila globok razkol predsednika vlade s prozahodnim predsednikom Borisem Tadićem glede približevanja Srbije EU in bi lahko celo ogrozila podpis pogodbe, ki bi Srbiji omogočila pot k članstvu v skupnosti. Tadić je namreč zmagal na predsediških volitvah z obljubo o nadaljevanju procesa približevanja članstvu, ne glede na to, kaj se bo zgodilo s Kosovom.
Diplomatski viri v Bruslju so sporočili, da se EU še vedno pripravlja, da bo s Srbijo podpisala začasni politični sporazum. Iz Srbije namreč za zdaj niso dobili sporočila, da sporazuma ne bo podpisala, kljub temu, da predsednik srbske vlade Koštunica podpis sporazuma zavrača. Politični sporazum naj bi v četrtek dopoldne na strani EU podpisali predstavnik predsedujoče EU, vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana in komisar za širitev Olli Rehn, pa tudi veleposlaniki preostalih držav članic.
Predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je zahteval sklic izredne seje srbske skupščine, na kateri bi skupščina zavrnila vse načrte EU povezane s Kosovom. Misijo EU, ki jo povezava namerava odposlati na Kosovo, je ob tem Koštunica označil za "protipraven trik", ki naj bi na srbskem ozemlju zgradil "nepravo albansko državo".
"Sklep EU, da protipravno na Kosovo odpošlje svojo misijo in s tem uresniči zavrnjeni načrt posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija, predstavlja zanesljivo napoved, da bodo albanski separatisti zelo hitro enostransko razglasili neodvisnost province," so v sporočilu za javnost zapisali v kabinetu Koštunice. Zagon misije bi tudi pomenil, da želi EU skupaj z "albanskimi separatisti" ustvariti "v nasprotju z mednarodnim pravom nepravo državo na območju Srbije".
"Zato predstavlja predlog EU, da s Srbijo podpiše poseben sporazum, pri čemer bi istočasno odposlala misijo za razkosanje naše države, prevaro," so še zapisali v kabinetu Koštunice. Cilj EU je, tako Koštunica, da bi Srbija s podpisom sporazuma dala soglasje k neodvisnosti Kosova in bi tako postala prva država, ki bi posredno priznala neodvisnost Kosova.
Koštunica je tako znova zavrnil podpis posebnega političnega sporazuma med Srbijo in EU, ki naj bi spodbudil politični dialog, trgovino, sodelovanje v izobraževanju, strani pa naj bi ga podpisali v četrtek.
Srbska koalicija pred razpadom?
Glede podpisa sporazuma je sicer srbska vlada vse bolj razdeljena. Obstoj vladne koalicije, ki jo sestavljajo Koštuničeva Demokratska stranka Srbije (DSS), populistična stranka Nova Srbija (NS), Demokratske stranka (DS) na novo izvoljenega predsednika republike Borisa Tadića in stranka G17 plus Mlađana Dinkića, je zaradi nesoglasij ogrožen.
Tadićeva Demokratska stranka in njeni zavezniki v stranki G17+ bi lahko, strogo matematično gledano, preglasovali Koštunico in njegove zaveznike v vladi ter sami podpisali sporazum v Bruslju. Vendar ni jasno, ali bi bil sporazum v tem primeru sploh veljaven ali bi potreboval tudi odobritev srbskega parlamenta. Koštunica, ki v vladi nima večine, pa želi razpravo o tem prenesti v
parlament, kjer računa na podporo Srbske radikalne stranke (SRS) in
socialistov. Obe stranki imata v srbskem parlamentu večino.
Dovolj poslancev za sklic skupščine
Tudi predsednik SRS in poraženec nedeljskih predsedniških volitev Tomislav Nikolić ter vodja Socialistične stranke Srbije Ivica Dačić sta se namreč danes pridružila Koštunici in pozvala k sklicu izredne seje skupščine o vprašanju Kosova. Glede na to, da je za sklic izredne seje skupščine potrebna najmanj tretjina poslancev (84), je s tem pogoj izpolnjen. SRS in socialisti imajo namreč 95 poslancev.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.