Voditelji držav v Evropski uniji so včeraj nestrpno čakali na rezultate grških parlamentarnih volitev. Po zmagi konservativne in proevropsko usmerjene Nove demokracije so si v evrskem območju in EU nekoliko oddahnili, a so grške stranke hitro pozvali k čimprejšnji sestavi nove vlade, ki bo prevzela lastništvo nad dogovorjenim drugim programom pomoči in torej spoštovala sprejete zaveze. Voditelj zmagovalne stranke Antonis Samaras je pogovore za sestavo vlade začel že danes.
Nemška kanclerka Angela Merkel je že ponoči po telefonu čestitala Samarasu ter mu dejala, da zdaj verjame, da bo Grčija izpolnila evropske zaveze.
Finančni ministri držav v evrskem območju so ocenili, da bi morali izidi volitev omogočiti oblikovanje nove vlade, ki bo "privedla Grčijo nazaj na pot trajnostne rasti". Obenem so napovedali, da bodo države evrskega območja še naprej podpirale v prizadevanjih za ureditev javnih financ in izvedbo reform.
Evrska skupina pričakuje, da se bo trojka Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, ki nadzira izvajanje programa pomoči, vrnila v Atene takoj, ko bo sestavljena nova vlada, da z njo izmenja mnenje o tem, kako naprej in pripravi prvi pregled izvajanja drugega programa pomoči.
EU je pripravljena storiti več v podporo Grčiji pri spodbujanju rasti, če bo uresničevala zaveze, je danes v mehiškem Los Cabosu dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy pa je poudaril, da bo prvi korak k tesnejši integraciji EU bančna unija, ki je lahko vzpostavljena zelo hitro.
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je poudaril, da izid volitev v Grčiji kaže, da Grki podpirajo korenite gospodarske in fiskalne reforme. Pri tem je dodal, da grška pot ne bo kratka in lahka, je pa nujna, saj bo Grčiji dala upanje za boljšo prihodnost. Tudi v Washingtonu so Grčiji že čestitali za izid volitev in izrazili upanje, da bo ta hitro pripeljal do oblikovanja nove vlade, ki se bo spopadla z gospodarskimi problemi države.
Predsednik Panevropskega gibanja Laris Gaiser ocenjuje, da je Grčija v nedeljo "podarila drugi polčas Evropi, da reši svoje probleme tako na politični kot ekonomski ravni, v evrskem območju".
Glede prihodnosti je delno optimističen – bankrota Grčije ne pričakuje, seveda pa bo potreben čas, da se ta država in celotna Evropa izvijeta iz krize. "Pomembno je, da Grki z volitvami niso ustavili razvoja Evrope in da ne bomo vsi v Uniji životarili, ampak bomo šli naprej. Tudi če gremo naprej počasi, je to zelo dobro."
Če bo proevropskim strankam z Novo demokracijo na čelu uspelo oblikovati vlado, bi do vratu zadolžena Grčija ostala na dosedanji poti mednarodne pomoči, čeprav se obetajo nova pogajanja za omilitev pogojev zanjo. Mednarodni denarni sklad (IMF) je medtem že izrazil pripravljenost na pogovore z novo grško vlado o tem, kako bi Grčiji pomagali obnoviti finančno stabilnost ter zagnati gospodarstvo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.