
Za zaščito ogroženih vrst - med njimi so kiti, sloni, tropske ribe in redke vrste dreves – bodo med drugim oktobra v Bangkoku razpravljali tudi udeleženci konference držav podpisnic konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami, katere rezultate bo tudi Evropska unija nato prenesla v svojo zakonodajo.
Konvencija ščiti okrog 33.000 živalskih in rastlinskih vrst, ki jim zaradi mednarodne trgovine grozi izumrtje, ter zagotavlja njihov obstoj. Vendar nekatere države želijo sprostiti nadzor nad določenimi vrstami.
Konvencija z nekaj izjemami prepoveduje mednarodno trgovanje za večino vrst kitov, kar velja tudi v EU. Obstajajo pa tudi druge vrste morskih živali, za zaščito katerih si prizadeva Bruselj, in ki v konvenciji za sedaj še niso zajete. Gre za vrste, kot so tropska riba napoleonka, s katero na veliko trgujejo akvaristi, veliki beli morski pes, katerega čeljusti in zobje so cenjeni spominki, ter za evropsko vrsto dagnje.
Trenutno tudi ne obstajajo mednarodna pravila za zaščito tropske vrste lesa z imenom ramin, ki v glavnem raste na indonezijskih otokih Borneo in Sumatra in ki se ga pretežno uporablja za izdelavo okvirjev za fotografije. EU je največja uvoznica tega lesa, Evropska komisija in Indonezija pa sta zaskrbljeni predvsem zaradi nezakonitega sekanja dreves.