Tujina

EU Srbiji ponudila roko

Beograd/Bruselj, 12. 02. 2007 07.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
2

Kosovski notranji minister je ponudil svoj odstop. Tako se je odločil, potem ko sta med protesti umrla dva človeka.

Skrajni čas je, da Evropska unija prevzame odgovornost za stabilizacijo Zahodnega Balkana. To pomeni tri stvari: spodbujanje demokratičnih sil v Srbiji, reševanje vprašanja Kosova in postavitev Makedonije na pot k članstvu v EU, je v komentarju za bruseljski spletni bilten EUobserver zapisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Vprašanje statusa Kosova se mora po ocenah ministra rešiti letos, saj ohranjanje sedanjega stanja ne pomaga niti Kosovu niti Srbiji.

Kosovski minister za notranje zadeve Fatmir Rexhepi je kosovskemu predsedniku, premierju in parlamentu ponudil svoj odstop, potem ko sta v spopadih med protestniki in policisti konec tedna življenje izgubila dva protestnika. Zaradi "tragičnega dogodka" čuti moralno dolžnost, da odstopi, je pojasnil svojo odločitev. V sobotnem konfliktu so se sicer huje poškodovale še štiri osebe, okoli 70 pa jih je moralo poiskati zdravniško pomoč.

Proteste je pripravilo gibanje Samoopredelitev (Vetvendosje), ki ni zadovoljno s predlogom posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija o prihodnjem statusu pokrajine, ker ta ne omenja popolne neodvisnosti Kosova.

Poklon dvema kosovskima Albancema, ki sta umrla med nemiri.
Poklon dvema kosovskima Albancema, ki sta umrla med nemiri. FOTO: Reuters

Policisti prekoračili pooblastila?

Nasilje so ostro kritizirali tudi predstavniki mednarodnih sil na Kosovu (UNMIK in KFOR). "V demokraciji imajo vsi pravico do demonstracij, nihče pa nima pravice do spodbujanja nasilja," so v sporočilu za javnost zapisali predstavniki KFOR.

Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu, premier Agim Ceku in opozicijski voditelji so v skupni izjavi obsodili proteste, ki se jih je udeležilo 3.000 ljudi. ''Zagotavljam kosovskemu ljudstvu, da gremo v pravo smer. Kosovo bo neodvisno,'' je dejal Ceku. ''Tovrstni izgredi le škodujejo osamosvojitvenemu procesu.''

Po spopadih se je pričelo ugibati, ali je policija uporabila prekomerno silo. Zato je policija že napovedala neodvisno preiskavo. Danes pa so policisti na Kosovu preiskali prostore Samoopredelitve in aretirali tri člane omenjene nacionalistične organizacije kosovskih Albancev.

Predstavnik Samoopredelitve je potrdil, da je vodja organizacije Albin Kurti še vedno v preiskovalnem zaporu, štirje člani organizacije so bili obsojeni na 40 dni zapora, ena oseba pa bo v zaporu presedela 15 dni. Predstavniki policije so medtem sporočili, da je policija med preiskavo zaplenila računalnike, CD-je, dokumente in drugo opremo.

Demonstracije na Kosovu
Demonstracije na Kosovu FOTO: Reuters

Pozitiven signal za Srbijo ...

V Bruslju poteka srečanje zunanjih ministrov sedemindvajseterice s posebnim odposlancem ZN za pogajanja o Kosovu Ahtisaarijem, ki poroča o uveljavljanju svojega predloga za rešitev statusa, s katerim so kosovski Albanci zadovoljni, Srbi pa ga zavračajo, ker predvideva postopno osamosvajanje Kosova od Srbije.

Zunanji ministri Evropske unije so se na zasedanju v Bruslju dogovorili, da bodo Srbiji ponudili možnost za nadaljevanje pristopnih pogajanj, a pogoj ostaja popolno sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu. To ostaja "pogoj za oživitev pogajanj", so dejali diplomatski viri v Bruslju in dodali, da gre le za "bolj dinamično" izraženo stališče, ki ga EU že vseskozi zavzema, čeprav nekateri viri omenjajo "mehčanje" stališča unije do Srbije.

Da je treba Srbiji po oblikovanju nove vlade poslati "pozitiven signal", je že pred začetkom zasedanja dejal visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. To sta menila tudi avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik in vodja luksemburške diplomacije Jean Asselborn.

Druga točka je po besedah Rupla "ohraniti Srbijo na krovu evropske perspektive", ne da bi ob tem omadeževali odnose z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. Tretja pa je ohraniti enotnost EU in preprečiti, da bi pretirana gorečnost pri reševanju statusa Kosova ogrozila odnose s Srbijo.
Zunanji ministri Evropske unije so v Bruslju podprli nadaljevanje pogajanj s Srbijo, če bo nova vlada "sprejela konkretne in učinkovite ukrepe za popolno sodelovanje" s Haagom, podrobneje pa tega sodelovanja niso opredelili. "V EU obstajajo nekatere razlike", nekatere države se zavzemajo za "pedagoški", druge pa za bolj "intimen, prijateljski" odnos do Srbije, je neenotnost med članicami glede pogojev za oživitev pogajanj z Beogradom pojasnil vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.

EU je prišla do "precej občutljivega poglavja v odnosih s Srbijo", je poudaril Rupel in izpostavil tri pomembne točke v opredeljevanju teh odnosov. Prva je rešiti problem Kosova, ki je po njegovih besedah "rešljiv" s pobudo, ki jo je v začetku meseca predstavil posebni odposlanec ZN za pogajanja o Kosovu Martti Ahtisaari in so jo ministri danes "v celoti" podprli. Ministri so podprli "zaporedje korakov" v Ahtisaarijevem projektu, torej da se pogovori o statusu na Dunaju začnejo 21. februarja, je dodal.

Nič še ni zamujeno

Ministri so tako v Srbijo kot na Kosovo poslali "zelo jasno sporočilo", da uniji "ni vseeno" in da je evropska perspektiva za Srbijo jasna, predvidena pa tudi za Kosovo. Da je unija danes Srbiji poslala "jasen signal - to je upanje", je po zasedanju poudaril tudi predstavnik unije za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.

EU se zaveda odgovornosti za stabilnost v regiji, pa je poudaril predstavnik predsedujoče uniji, vodja nemške diplomacije Frank-Walter Steinmeier in obe strani pozval, naj izkoristita priložnost. "Srbija je dobrodošla v EU, vendar so nekatere stvari odvisne od nje same," je dodal.

... in 'da' za Ahtisaarija

Predstavnik predsedujoče uniji, vodja nemške diplomacije Frank-Walter Steinmeier pa je poudaril, da je treba v okviru načrta odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija "najti rešitev, ki bo okrepila stabilnost na Zahodnem Balkanu". Ob prihodu na zasedanje je tudi izrazil upanje, da ne bo nadaljnjih "konfrontacij" z Rusijo glede Kosova. "Zdaj, ko imamo Ahtisaarijev načrt, moramo pazljivo nadaljevati pogovore z Rusijo in najti rešitev, ki bo okrepila stabilnost na Zahodnem Balkanu," je dejal.
Ne vidim načina, kako bi lahko zaprli poglavje zgodovine te regije, ne da bi odgovorni za krute zločine odgovarjali zanje. Mladić in Karadžić morata pred roko pravice v Haagu. Vendar pa bi pogoj sodelovanja s haaškim sodiščem lahko premaknili na poznejšo stopnjo pogajanj, kot smo to naredili v primeru Hrvaške. Dimitrij Rupel

"Za EU je danes bolj kot kdaj koli pomembno, da v celoti podpre proces, ki ga vodi Ahtisaari," pa je ob robu zasedanja poudaril francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy. Sploh pa je za EU pomembno, da "ostane enotna". Le tako bo mogoče opredeliti "uravnotežen status", je dodal.

Vodja francoske diplomacije je k enotnosti pozval po tem, ko so nekatere države članice, med njimi po navedbah bruseljskih virov Slovaška, Španija in Romunija, izrazile nasprotovanje načrtu, ki bi predvideval neodvisnost Kosova zaradi bojazni, da bi takšna rešitev pomenila pomemben presedan za reševanje podobnih primerov. Kljub vsemu je pričakovati, da bodo zunanji ministri Ahtisaarijev načrt v celoti podprli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User48809
15. 02. 2007 13.43
User29516
13. 02. 2007 02.04
EU je na veliki preizkušnji,prav tako pa obe sprti strani Kosovo in Srbija kot matična država.neodvisnost Kosova bi bila velika napaka EU.Zahteva po sodelovanju z haškim sodiščem,je več kot upravičena.Vendar,če bodo Srbi razumeli namige iz EU,prav tako Albanci,bi se stvari počasi začele umirjati in bi Srbija skupaj z avtonomijo Kosova kot so ga imeli pred razpadom SFRJ,kmalu lahko postala naslednja ćlanica EU.trmasto vztrajanje na odcepitvi ali neodvisnosti Kosova,bi pa pomenila zelo tanek led med mirom in vojno! Slovenski diplomaciji pa priporočam,naj ne podpira neodvisnosti Kosova,ker to pomeni vmešavanje v notranje zadeve Srbije in izgubo prijateljev,ki jih nimamo ravno na zalogo.