Tujina

EU s Hrvaško 26. aprila

Strasbourg, 12. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski komisar za širitev Rehn je dejal, da se bo razširjena trojka EU, ki bo ocenila sodelovanje Zagreba z EU, sestala konec aprila.

Trg bana Jelačića v Zagrebu
Trg bana Jelačića v Zagrebu FOTO: POP TV

Razširjena trojka EU, ki jo je marca za oceno sodelovanja Hrvaške z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu oblikoval vrh povezave, se bo prvič sestala 26. aprila v Luksemburgu, je potrdil evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki je eden od petih članov te delovne skupine.

Razširjena trojka bo ocenila sodelovanje s Haagom in Hrvaški pojasnila, kaj se od sodelovanja pričakuje, je dejal Rehn.

Za oblikovanje delovne skupine za Hrvaško se je EU odločila potem, ko so zunanji ministri povezave zaradi nezadostnega sodelovanja s Haagom za nedoločen čas odložili začetek pristopnih pogajanj s slovensko sosedo, ki bi se morala začeti 17. marca.

Kot je bilo mogoče še izvedeti, bodo v trojki poleg Rehna in predstavnika Luksemburga - po pričakovanjih bo to zunanji minister Jean Asselborn - še predstavnika dveh prihodnjih predsedujočih držav, Velike Britanije in Avstrije, ter visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.

Trojka oziroma delovna skupina za Hrvaško naj bi se najprej sestala sama, nato naj bi sledil pogovor z glavno tožilko haaškega sodišča Carlo del Ponte, zatem srečanje s predstavniki Zagreba, delegacijo bo po napovedih vodila zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović. Sestanek bo potekal dan za zasedanjem zunanjih ministrov EU, ko je sklican tudi prvi svet za stabilizacijo in pridruževanje EU-Hrvaška.

Zelena luč za SČG

Zastave članic EU pred evropskim parlamentom (Foto: Reuters)
Zastave članic EU pred evropskim parlamentom (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Srbija in Črna gora je naredila prvi korak k članstvu v Evropski uniji. Evropska komisija je namreč petindvajseterici priporočila, da naj s SČG začne pogajanja glede sklenitve sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju.

"Evropska komisija je sprejela pozitivno odločitev. V študiji izvedljivosti je ocenila, da je država dovolj pripravljena za začetek pogajanj o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju. To je za SČG začetek poti v Evropo," je dejal evropski komisar za širitev Olli Rehn.

Doslej sta sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, ki je podlaga za odnose med EU in balkanskimi državami, sklenili Hrvaška in Makedonija, Albanija se o njem pogaja, BiH pa se trudi izpolniti pogoje za njihov začetek.

Evropska komisija je pripravljenost Beograda ocenila pozitivno predvsem zaradi izboljšanega sodelovanja s haaškim sodiščem.

Kot je pojasnil Rehn, morajo za začetek pogajanj priporočilo komisije sprejeti zunanji ministri EU in komisiji dati mandat za pogajanja o sporazumu, s sklenitvijo katerega bi SČG dobila status potencialne kandidatke in bi lahko vložila prošnjo za članstvo v EU. Rehn pričakuje, da bi se to lahko zgodilo "do poletja", nato pa bi se pogajanja začela v drugi polovici leta.

"Hitrost napredka bo povsem odvisna od Srbije in Črne gore, izvajanja reform in sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije," je opozoril Rehn in dodal, da glede na pretekle izkušnje pogajanja trajajo najmanj leto dni.

Evropski parlament bo v sredo glasoval o pristopni pogodbi, ki jo bosta Romunija in Bolgarija z Unijo podpisali 25. aprila. Državi naj bi članici postali leta 2007, vendar bo pristopna pogodba vsebovala varnostno klavzulo s katero bo mogoče njun vstop prestaviti za eno leto.

Serbski premier Vojislav Koštunica je dejal, da so na ta dan čakali od leta 2000, ko so z oblasti vrgli Slobodana Miloševića. "Vedno smo bili del Evrope in Evropsko unijo imamo za svoj dom," je v televizijskem nagovoru še dodal Koštunica, ki meni, da bo odločitev srbskemu narodu vlila novega optimizma.

Olli Rehn pa ob tem dodaja, da začetek pristopnih pogajanj s Srbijo ne pride v poštev, dokler ne bosta v Haagu najbolj iskana obtoženca, nekdanji vodja bosanskih Srbov Radovan Karađić in njegov nekdanji vojaški poveljnik general Ratko Mladić. Prepričan je, da bi oba lahko prijeli pred julijem, ko bo minilo natanko deset let od pokola v Srebrenici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta