Volitve so minile mirno in brez nepravilnosti, ki so zaznamovale lanske parlamentarne volitve. Nevšečnosti je povzročal le sneg, zaradi katerega je 134 od 3000 volišč ostalo zaprtih.
Volišč niso odprli v več vaseh na območju Tetova, kjer živi večinoma albansko prebivalstvo, in v več vaseh blizu Gostivarja na zahodu države.
Na voliščih, ki so ostala zaprta, je bilo registriranih 12.556 volivcev, kar je manj kot odstotek od vseh 1,8 milijona volilnih upravičencev, je povedal vodja osrednje volilne komisije Aleksander Novakovski. Na voliščih, do katerih zaradi snega niso mogli pripeljati volilnih lističev, bodo volitve ponovili čez dva tedna, ko bo potekal drugi krog volitve.

Novakovski je tudi povedal, da volilna komisija ni prejela uradnih pritožb na nepravilnosti na volitvah. V nasprotju z volilno komisijo je nekaj manjših nepravilnosti zabeležila nevladna organizacija Most, ki je s 4500 opazovalci spremljala volitve.
V izogib ponovitvi nasilja iz junija 2008 so oblasti močno poostrile varnostne ukrepe in po vsej državi namestile več sto policistov. Poudarile so tudi, da nasilja ne bodo trpele. Volitve je ob tem spremljalo 7000 makedonskih in 500 tujih opazovalcev, ki bodo v ponedeljek predstavili poročilo o poteku volitev.
Posebni predstavnik EU v Makedoniji Erwan Fouere je po obisku več volišč na območju Gostivarja danes izjavil, da so volitve "doslej potekale na najboljši možni način", poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Ameriški veleposlaniki v Skopju Philip Reeker pa je potek volitev popoldne komentiral z besedami: "Za zdaj vse v redu".
Na predsedniških volitvah so volivci izbirali med sedmimi kandidati, verjetno pa nihče ne bo zbral dovolj glasov za zmago, tako da bo potreben drugi krog, ki je predviden za 5. april. Zadnje raziskave javnega mnenja so največ možnosti za zmago pripisovale kandidatu vladajoče VMRO-DPMNE, 49-letnemu Gjorgeju Ivanovu, ki se mu obeta med 25- in 29-odstotna podpora. Ta ni zadostna za zmago v prvem krogu volitev, saj bi moral dobiti najmanj en glas več kot 50-odstotno podporo.
V drugem krogu se bo tako verjetno moral za položaj potegovati s kandidatom opozicije, 53-letnim Ljubomirjem Frčkovskim ali pa 41-letnim Imerjem Selmanijem, ki imata po zadnjih javnomnenjskih anketah okoli 14- oziroma 12-odstotno podporo. V drugem krogu zmaga kandidat, ki dobi največ glasov.
Na lokalnih volitvah se je kakih 370 kandidatov potegovalo za 85 županskih mest in 11.000 kandidatov za okoli 1200 položajev v 84 občinskih skupščinah in v mestu Skopje. Župan mora za izvolitev dobiti večino glasov, pogoj pa je, da se volitev udeležita dve tretjini volivcev v občini.
Če nihče od kandidatov ne bo dobil potrebne večine, se bosta v drugem krogu pomerila kandidata z največ glasovi, izvoljen pa bo tisti, ki bo dobil več glasov. Najbolj napeta županska tekma je bila v Skopju, kjer sta se za položaj potegovala bivši predsednik parlamenta Tito Petkovski iz SDSM in kandidat VMRO-DPMNE Koce Trajanoski.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.