
Vodenje celotne mirovne operacije v Bosni pa naj bi Evropska unija prevzela sredi letošnjega leta. Vsekakor gre za pomemben korak v razvoju unijine obrambne in varnostne politike, saj bo petnajsterica tako prvič vodila krizno operacijo v tretji državi, konkretno na Zahodnem Balkanu.
Evropska unija je po skoraj triletni stagnaciji z dogovorom z zvezo Nato glede dostopa evropskih sil do zmogljivosti zavezništva v samostojnih unijinih operacijah na vrhu v Koebenhavnu sredi decembra 2002 dosegla pomemben preboj v razvoju skupne obrambne in varnostne politike. Tako naj bi že spomladi od zveze Nato prevzela operacijo "Zavezniška harmonija" (Allied Harmony) v Makedoniji, napovedala pa je tudi prevzem mirovne operacije v BiH, ki jo prav tako vodi zavezništvo.
Omenjeni dogovor je bil dosežen potem, ko je zeleno luč za dogovor prižgala Turčija. Voditelji EU so namreč Ankari v danski prestolnici zagotovili, da bodo lahko v operacijah kriznega vodenja sodelovale le članice EU ter članice oziroma partnerice Nato, kar pomeni, da v omenjenih misijah ne bosta sodelovala Malta in Ciper.