Do teh naj bi bili upravičeni redni potniki na relaciji Kaliningrad-Rusija in obratno. Tak predlog je v skladu s pravnim redom EU, je ob njegovi predstavitvi poudaril predsednik komisije Romano Prodi.
Komisija je obenem predlagala tudi preučitev možnosti o uvedbi direktnih hitrih vlakovnih povezav s Kaliningradom, na katerih potnikih ne bi potrebovali nobenega dokumetna, prav tako se je zavzela za začetek pogovorov z Rusijo o morebitni uvedbi brezviznega režima z EU. Komisija je tudi predlagala poenostavitev prevoza blaga na omenjeni relaciji, in sicer skladno z mednarodnimi konvencijami na to temo.
Komisijini predlogi so bili, kot je poudaril Prodi, pripravljeni v sodelovanju z bodočima članicama povezave, Litvo in Poljsko, prav tako pa tudi po posvetovanjih z Rusijo. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je Prodi o predloženih rešitvah obvestil še v posebnem pismu. Vprašanje Kaliningrada je namreč v zadnjem času postalo ena najbolj občutljivih točk v odnosih med EU in Rusijo: Moskva si močno prizadeva za vsaj delno ohranitev brezviznega režima za pot v Kaliningrad tudi po širitvi, petnajsterica pa je vztrajala, da je treba pravni red EU, ki terja vize, spoštovati.
Komisijine predloge bodo zdaj obravnavali zunanji ministri petnajsterice na zasedanju v Bruslju konec meseca, skupno stališče glede Kaliningrada pa naj bi EU po načrtih sprejela na vrhunskem zasedanju v Bruslju konec oktobra, kar bi ji dogovor z Rusijo o tem občutljivem vprašanju, ki ga je potrebno rešiti pred širitvijo povezave, omogočilo doseči na vrhu med stranema 11. novembra v Koebenhavnu. Omeniti velja, da komisija svoj predlog pripravlja skladno z sklepi junijskega vrha EU v Sevilli, naj katerem so jo voditelji pozvali, naj poišče fleksibilno rešitev za vprašanje znotraj pravnega reda EU ter v sodelovanju z Litvo in Rusijo.