V Evropski komisiji so danes po obsodbi hrvaških generalov Anteja Gotovine in Mladena Markača poudarili, da se pogajanja s Hrvaško nadaljujejo ne glede na razsodbo haaškega sodišča in da od Hrvaške pričakujejo nadaljnje sodelovanje s Haagom. "Popolno sodelovanje s haaškim sodiščem ostaja ključno za zaprtje poglavja o pravosodju," so poudarili.
Evropska komisija "jemlje na znanje današnjo razsodbo" in tudi to, da se je nanjo mogoče pritožiti, je povedala tiskovna predstavnica komisarja za širitev Štefana Füleja, Natasha Butler.
Poleg tega so v komisiji poudarili, da je delo sodišča zelo pomembno in da sočustvujejo z vsemi žrtvami vojne in njihovimi družinami. "Celjenje ran zahteva svoj čas," je dejala Butlerjeva.
"Verjamemo, da bo Hrvaška še naprej gledala v prihodnost v duhu strpnosti, sprave in napredka, ki jo je pripeljal do točke, kjer je danes – na poti, da postane 28. članica EU," je še poudarila.
Ob tem se je komisija odzvala na ugibanja o povezovanju pogajanj Hrvaške z dodelitvijo statusa kandidatke Srbiji, na kar je v četrtek v Bruslju opozoril madžarski premier Viktor Orban.
Fülejeva tiskovna predstavnica je poudarila, da politika komisije temelji na načelu, da se vsako državo, ki se želi pridružiti EU, ocenjuje na podlagi njenih lastnih dosežkov.
Hrvati v BiH ogorčeni, Srbi zadovoljni
Medtem so se na razsodbo odzvali tudi v Bosni in Hercegovini. Hrvaški politiki v BiH so pričakovano ogorčeni, srbski pa po drugi strani na razsodbo gledajo z odobravanjem.
Tadić: Sodišče je postopalo v skladu s pravom
Srbski predsednik Boris Tadić pa je danes v odzivu na obsodbo dejal, da je sodišče postopalo v skladu s pravom. "Haaško sodišče je postopalo v skladu s pravom. Če imamo kazni primerne zločinu, ki je bil storjen, potem imamo večje možnosti za spravo med državljani na območju jugovzhodne Evrope," je Tadić izjavil v Kraljevu.
Poudaril je, da se ne bi poglabljal v oceno upravičenosti kazni, ker bi bilo to vmešavanje v delo haaškega sodišča in pravosodja, sam pa se kot predsednik vedno izogiba vmešavanju v delo pravosodnih organov in institucij ZN.
Dodik: Sodba odpravlja stereotipe
Predsednik Republike srbske Milorad Dodik pa je v Banja Luki izjavil, da sodba hrvaškim generalom odpravlja stereotipe o tem, da so se samo Srbi vojskovali organizirano, ostali pa "posamezno in samo ob določenih priložnostih".
Poudaril je, da so tisti, ki so trpeli na Hrvaškem, po tej razsodbi dobili tudi "sodno zadoščenje" in da sodba Gotovini govori o značaju vojne na Hrvaškem.
Vodja srbskega urada za sodelovanje s haaškim sodiščem Dušan Ignjatović pa je ocenil, da je sodba hrvaškim generalom pomembna, ker bo prispevala k "neki novi vrsti soočanja s preteklostjo v regiji" in vplivala na dojemanje haaškega sodišča v Srbiji.
Namestnik srbskega tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je medtem dejal, da bo imela sodba Gotovini in Markaču, v kateri je nekdanji hrvaški predsednik Franjo Tuđman označen za vodjo združenega zločinskega dejanja, gotovo določene posledice za odnose med Srbijo in Hrvaško, zlasti pred Meddržavnim sodiščem v Haagu. Kot je dejal, to po eni strani Srbijo postavlja v boljši položaj, po drugi pa bi bil lahko korak bliže spravi, kar bi bilo po njegovem še najboljše.
Društva srbskih beguncev iz Hrvaške so pozdravila sodbo haaškega sodišča in izrazila upanje, da bo obsodba hrvaških generalov pripeljala do preložitve vstopa Hrvaške v EU, dokler ne bo sprejeta celovita, pravična in trajna rešitev premoženjskih in številnih drugih težav pregnanih Srbov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.