"Če bi EU pri tem vprašanju lahko odločala sama, bi dolgoročno prepovedala ves kitolov v komercialne namene," sta v Bruslju povedala evropska komisarja za okolje in ribištvo, Stavros Dimas in Joe Borg. "Kiti predstavljajo občutljiv del biološkega ravnotežja v morskem svetu, ki ga ogrožata neupravičen kitolov in onesnaževanje," sta dodala.
V Evropski uniji je kitolov prepovedan. Po besedah obeh komisarjev ni nobenega razloga, da bi povezava ukinila moratorij na kitolov, ki ga je izdala v skladu z navodilom Mednarodne komisije za kitolov (IWC).
Islandija, sicer nečlanica EU, od leta 2003 izvaja tudi kitolov v znanstvene namene. Kvota za znanstveni kitolov znaša 200 kitov, doslej pa so jih ulovili 161.
Moratorij IWC na kitolov je v veljavi od leta 1986. Islandija je iz IWC izstopila leta 1992, nato pa se ji je leta 2002 ponovno pridružila, a ob pogoju, da je omenjeni moratorij ne bo omejeval.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.