
Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik urada poljskega predsednika Pawel Mucha, gre za naslednjo faza reforme poljskega pravosodja in ponovne vzpostavitve zaupanja vanj.
Duda je sodnike imenoval, čeprav je vrhovno upravno sodišče odločilo, da se postopek imenovanja ustavi do odločitve o pritožbah kandidatov, ki niso dobili soglasja vrhovnega sodnega sveta.
Predsednik sodniške organizacije Iustitia Krystian Markiewicz je bil kritičen do imenovanja novih sodnikov in je dejal, da predsednik države ne spoštuje delitve oblasti.
Mucha je pojasnil, da predsednik ni udeležen v postopku pred vrhovnim upravnim sodiščem in je torej lahko uporabil svojo ustavno pristojnost imenovanja vrhovnih sodnikov, pri čemer je "zasledoval javni interes".
Duda je imenoval 19 sodnikov v senat za izredni nadzor in javne zadeve, sedem v civilni senat in enega v kazenski senat.
Poljski predsednik prav tako ni čakal na odločitev Sodišča EU, od katerega je Evropska komisija zahtevala, naj izda začasno odredbo, s katero bi se položaj poljskega vrhovnega sodišča vrnil na stanje pred sprejetjem sporne reforme. Sodišču je tudi predlagala obravnavanje po hitrem postopku, da bi bila končna sodba izdana čim prej.
Evropska komisija ocenjuje, da reforma krši načelo neodvisnosti sodstva. Sporno je predvsem znižanje upokojitvene starosti sodnikov vrhovnega sodišča s 70 na 65 let in s tem predčasna upokojitev tretjine vseh vrhovnih sodnikov.
Uradna Varšava očitke Bruslja zavrača in vztraja, da je organizacija pravosodja v izključni pristojnosti držav članic in da določitev starosti za upokojitev sodnikov ni v nasprotju z nobenim evropskim zakonom.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.