"Zahtevana je popolna razorožitev Iraka glede orožja množičnega uničenja. Želimo, da bi bilo to doseženo po mirni poti, kar pa bo možno le, če bo Irak polno, brezpogojno in takoj izpolnil zahteve zadevnih resolucij VS ZN, še posebej resolucijo 1441," piše v demarši, ki jo je v imenu EU o Iraku objavilo grško predsedstvo unije, pridružilo pa se ji je tudi vseh trinajst kandidatk za članstvo, vključno s Slovenijo.
Unija v demarši, ki je bila poslana iraškim predstavnikom v Atene, Bruselj in New York, Irak opozarja, da se čas izteka. Državi je bila z resolucijo VS ZN 1441 ponujena zadnja možnost za mirno razorožitev; če Irak te priložnosti ne bo izkoristil, bo nosil posledice, opozarja EU. Hkrati je v demarši izražena polna podpora inšpektorjem mednarodne skupnosti. Irak mora nujno, v imenu EU zahteva grško predsedstvo, inšpektorjem podati vse dodatne in popolne informacije, ki jih zahteva mednarodna skupnost ter v procesu aktivno sodelovati.
Medtem pa je tiskovni predstavnik belgijskega zunanjega ministrstva Didier Seewus sporočil, da naj bi se zunanji ministri petnajsterice in vseh trinajstih kandidatk za članstvo v EU (Slovenija, Poljska, Češka, Madžarska, Slovaška, Estonija, Litva, Latvija, Malta, Ciper, Romunija, Bolgarija in Turčija) sešli na posebnem zasedanju. Na tem srečanju bi utegnile sodelovati tudi iraške sosede, potekalo pa naj bi po 14. februarju v Bruslju, je še povedal tiskovni predstavnik belgijskega zunanjega ministrstva.