Tujina

EU dosegla soglasje o napredku Srbije

Luxembourg, 25. 10. 2010 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zunanji ministri Evropske unije so dosegli soglasje o predaji srbske prošnje za članstvo v obravnavo Evropski komisiji. Ta mnenje običajno pripravlja vsaj leto dni.

Catherine Ashton
Catherine Ashton FOTO: Reuters

Zunanji ministri Evropske unije so dosegli soglasje o predaji srbske prošnje za članstvo v obravnavo Evropski komisiji. Ta mnenje običajno pripravlja vsaj leto dni. Predaja prošnje v obravnavo komisiji je običajno tehnični korak, ki pa v primeru držav Zahodnega Balkana vse bolj postaja politično vprašanje. Komisija mnenje o prošnji običajno pripravlja okoli leto dni.

"Danes je dober dan za Srbijo in Evropsko unijo," je poudaril vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. Za Srbijo zato, ker bo njena prošnja predana komisiji, za EU pa zato, ker je pokazala, da izpolni svoje obljube, je pojasnil. Še posebej je zadovoljen zato, ker je bila po njegovih besedah prav Slovenija tista, ki je septembra na neformalnem srečanju zunanjih ministrov sprožila razpravo o tem in države članice pozvala, naj gredo naprej s prošnjo Srbije.

Ob soglasni odločitvi za predajo srbske prošnje so ministri sicer sprejeli tudi sklepe, v katerih so zapisali, da je pogoj za vsak naslednji korak Srbije na poti v unijo soglasna ocena držav članic, da država popolnoma sodeluje s haaškim sodiščem. Prijetje Ratka Mladića tako ni izrecen pogoj za napredek Srbije, je pa v sklepe vključen poziv Srbiji k pomoči pri iskanju še zadnjih preostalih haaških obtožencev, Mladića in Gorana Hadžića. "Na podlagi teh dejavnosti se bo ocenjevalo sodelovanje Srbije s sodiščem," je pojasnil Žbogar.

Sicer se prav te dni stopnjujejo ugibanja o tem, da je prijetje Mladića zelo blizu. Minister Žbogar je dejal, da sam teh informacij nima, a da "bo vsem odleglo, ko bo ta vojni zločinec v Haagu".

Podpredsednik srbske vlade, pristojen za evropske zadeve, Božidar Đelić je po odločitvi v Luksemburgu povedal, da je dogovora zelo vesel, še posebej zato, ker je bil dosežen soglasno. "Srbija bo storila vse, da ujame in preda še zadnja haaška obtoženca," je zatrdil.

 

To bi srbska vlada po njegovih besedah storila tudi brez današnjih sklepov, saj je to temeljni element sprave v regiji. Poleg tega bo s takšnim pristopom Srbija po Đelićevih navedbah prišla do dobrega mnenja komisije in kmalu nato tudi do začetka pristopnih pogajanj z unijo.

Evropski komisar za širitev Stefan Füle je poudaril, da je današnja odločitev "izraz močne podpore EU Srbiji in njenemu vodstvu, ki pa jo spremljajo tudi velika pričakovanja". Evropska komisija načrtuje, da bo mnenje pripravila v drugi polovici prihodnjega leta.

Tudi belgijski zunanji minister Steven Vanackere je poudaril, da je to zelo pomemben korak za Srbijo, ki si ga je država zaslužila s konstruktivnim pristopom glede Kosova, a obenem opozoril, da bo v prihodnje treba še veliko storiti.

Srbija je prošnjo za članstvo v uniji predložila decembra lani. Predaja prošnje v obravnavo komisiji je običajno tehnični korak, ki pa v primeru držav Zahodnega Balkana postaja vse bolj politično vprašanje. Komisija mnenje o prošnji običajno pripravlja okoli leto dni.

Če je mnenje komisije pozitivno, nato države članice odločijo, ali bodo državi dodelile status kandidatke za članstvo. Naslednji korak je določitev datuma za začetek pristopnih pogajanj. Kako hitro se to zgodi, je odvisno od države do države. Makedonija na to čaka že od decembra 2005.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
26. 10. 2010 00.39
driskapiska Preseli se tja in obkrozi na listicu NE! Nasuntaj se somisljenike. Morda vam uspe. Kot je to uspelo Norvezanom in Svicarjem.
MOSSAD001
25. 10. 2010 16.21
Sam da so SRBI pred HRVATI !!
istrialove
25. 10. 2010 14.52
kaj ste vi dosegli soglasje ? sej je vse diktirala Klintonova ! Kaksno pajaci so v eu parlamenti , pa ce jim klintonova rece da se vrzejo skozi okno imam obcutak da se jih bo 99% vrglo !
ljx
25. 10. 2010 13.45
Torej je samo še Ratko Mladič vprašanje.Ta Mladić bi bil car če bi se sam predal,itak je že v penziji nima kej zgubit,pa še za tisto drugo polovico Srbov ki ga ne podpirajo bi saj človek ispadel.
driskapiska
25. 10. 2010 13.07
Če Srbi vstopijo v EU bo konec vsega... potem nam več ni pomoči... še zadnji pokončen narod bo pokleknil pred zahodom... NE DAJTE SE SRBI!!!