Pristopna pogajanja s Hrvaško bi se morala zaključiti še v tem mandatu komisije, so se dogovorili v Bruslju. To je do leta 2009, toda Hrvaška mora prej rešiti problem ERC. Če bo Zagreb to naredil, potem bo tudi EU pospešila pogajanja s Hrvaško, navaja sobotni Jutarnji list, ki se sklicuje na diplomatske vire.
Uradno sicer ne v Zagrebu ne v Bruslju nočejo priznati, da glede ERC obstaja nekakšna vezana trgovina. Diplomatski viri pa naj bi pojasnili, da se bodo, v kolikor bo prišlo do rešitve tega problema, pospešila tudi hrvaška pristopna pogajanja.
Tako naj bi EU dala Hrvaški jasno vedeti, da mora zaradi domače javnosti prenehati z vsakršnimi političnimi igricami. Po drugi strani pa ji obljubljajo tudi, da bodo v EU naredili vse, da bi se proces pogajanj končal kar najhitreje. V EU naj bi se namreč zavedali, da nobeni vladi ni lahko sprejeti "težkih odločitev", ki bi lahko pomembno vplivale na socialni položaj nekaterih državljanov, če bi potem ta država na članstvo v EU čakala še kakih pet let.
Prav zato naj bi se v EU tudi okrepil interes za pospešitev pogajanj s Hrvaško. To naj bi se prejšnji teden v avstrijskem Lechu dogovorili tudi predsedniki vseh treh glavnih institucij EU - Sveta EU, slovenski premier Janez Janša, Evropske komisije Jose Manuel Barroso in Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering. V kabinetu slovenskega premiera sicer tovrstnih informacij niso želeli komentirati. Povedali so le, da so stališča glede vprašanja ERC jasna, še posebej, ker gre za vprašanje med Hrvaško in EU.
Vse sicer kaže, da se bo Hrvaška vendarle odpovedala odločitvi, da ERC uveljavi tudi za članice EU, do česar je prišlo 1. januarja. To naj bi v petek posredno nakazal tudi hrvaški premier Ivo Sanader, ki je dejal, da v njegovi Hrvaški demokratski skupnosti (HDZ) ne dvomijo o tem, kaj je za Hrvaško bolj pomembno, EU ali ERC.
Koalicijska Hrvaška kmečka stranka (HSS), ki je sicer glavna zagovornica ERC, na drugi strani ukinitvi cone nasprotuje. To bi po mnenju hrvaških medijev lahko tudi zamajalo vladno koalicijo. Predsednik HSS in podpredsednik sabora Josip Friščić je to sicer v petek zanikal, vendar pa naj bi se še vedno zavzemal za pogajanja glede ERC.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.