Težko pričakovana ministrska konferenca EU in Zahodnega Balkana se je v Sarajevu končala po slabih treh urah in brez oprijemljivega rezultata. A EU pravi, da je znova potrdila nedvoumno evropsko perspektivo držav Zahodnega Balkana, ki je "tudi bistvena za stabilnost in razvoj regije". Španski zunanji minister Angel Miguel Moratinos je po koncu srečanja sicer zagotovil, da se bo širitev EU kljub krizi nadaljevala. Dejal je tudi, da sta EU in Zahodni Balkan danes dosegla nov dogovor – "dogovor prihodnosti, prihodnosti upanja, prihodnosti miru, prihodnosti polne integracije v EU".
Obenem je špansko predsedstvo ponovilo, da je hitrost pristopanja vsake posamezne države odvisna od nje same oziroma od izpolnjevanja zahtevanih pogojev. Pri tem je Moratinos kot glavne izzive izpostavil reformo pravosodja in javne uprave, boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu, pa tudi vračanje beguncev in krepitev svobode medijev.
Moratinos je sicer dejal tudi, da je Zahodni Balkan v minulih mesecih dosegel velik napredek in da je prišel čas, da se regija premakne naprej. Kot je opozoril, bo za doseganje polne sprave, razvoja in višjih ciljev v regiji tudi v prihodnosti potreben dodaten angažma in odgovornost vseh partnerjev, obljubil pa je tudi pomoč EU.

Žbogar: Sarajevska konferenca je pokazatelj povečanega interesa EU za Zahodni Balkan
Sicer se je konference udeležil tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki je ocenil, da je konferenca pokazatelj nekega novega in povečanega interesa EU za Zahodni Balkan ter potrditev zavezanosti EU regiji. Po Žbogarjevih besedah je prav, da EU namenja več voditeljstva na Zahodnem Balkanu v primerjavi s prejšnjimi leti. Kot je še menil, je prav, da EU diktira tempo in smer urejanja razmer na Zahodnem Balkanu, ker je regija del Evrope, države Zahodnega Balkana pa bodo članice EU.
"Bomo glas EU na Zahodnem Balkanu in glas Zahodnega Balkana v EU," je dejal Žbogar, ki je izpostavil, da je prav Slovenija "potiskala žogo naprej" v primeru liberalizacije vizumskega režima za države Zahodnega Balkana. Napovedal je, da bo Slovenija pomagala pri srbski prošnji za članstvo v EU, začetku makedonskih pogajanj ter v odnosih med Srbijo in Kosovom.
Vzporedno zmešnjava z Ashtonovo

Nemška tiskovna agencija dpa, sicer očitno razočarana nad organizacijo konference, poroča, da je ta potekala in se končala v kaosu. Varnostniki so preprečili napovedano srečanje visoke zunanje predstavnice EU Catherine Ashton z novinarji, organizatorji niso izdali niti seznama udeležencev niti dnevnega reda konference, pa tudi sklepne izjave ni bilo.
Poleg tega je po poročanju dpa, ki za zmešnjavo krivi očitno slabo komunikacijo med predsedujočo EU Španijo in BiH, zaradi zapor prometa in prestrogih varnostnih ukrepov v Sarajevu danes zavladal popoln prometni kaos. Novinarji so bili medtem zaprti v novinarskem središču daleč od prizorišča konference, kjer pa ni bilo pogojev za delo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.