Časnik Gara je o Etini odločitvi poročal na svoji spletni strani, pri BBC pa so prejeli videoposnetek, na katerem so zamaskirani člani Ete, ki potrjujejo novico. Predstavniki Ete pravijo, da so odločitev, da začnejo demokratični proces, sprejeli že pred meseci. Eta je pripravljena na dialog in pogajanja s špansko vlado. "Pozivamo vse baskovske državljane, da nadaljujejo s svojim bojem, vsak na svojem področju, s kakršno koli stopnjo zagrizenosti, da bi lahko vsi skupaj podrli ta zid zanikanja in začeli z nepreklicnimi koraki naprej na poti k svobodi,“ so še dodali.
Špansko notranje ministrstvo je medtem po poročanju španske televizije TVE napoved premirja, kjer Eta ni pojasnila, ali gre za začasno ali dokončno premirje, označila za "očitno nezadovoljivo". Eta po njihovem mnenju ni pokazala pripravljenosti za dokončno odpoved nasilju in predajo orožja španskim varnostnim silam.
Podobno se je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP odzvala tudi baskovska vlada. Baskovski notranji minister Radolfo Ares je v prvem odzivu iz Baskije na Etino razglasitev premirja dejal, da to "absolutno ni dovolj", saj se ETA še ni odpovedala nasilju ali napovedala svoje razpustitve. Dodal je še, da Etina napoved ne "vključuje tega, kar želi in zahteva od Ete večina baskovske družbe, to je, da se Eta dokončno odpove teroristični dejavnosti".
Eta je sicer odgovorna za okoli 850 smrtnih žrtev, ki so bile posledica njenega nasilnega boja za samostojno baskovsko državo na severu Španije in jugu Francije. V zadnjem času je organizacija močno oslabljena, saj je pristojnim uspelo aretirati kar nekaj njenih vodilnih članov. Eta je sicer premirje razglasila že dvakrat, a obljube takrat ni držala.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.