"V temnih dneh zgodovine je Estonija na lastni koži čutila posledice železne zavese v Evropi. Zdaj lahko požanje sadove združene Evrope. Komisija je prepričana, da bo k njej Estonija doprinesla svoje izkušnje, odlike in talente," je poudaril predsednik Evropske komisije Romano Prodi.
Referendumski izid pa potrjuje tudi modrost estonskih voditeljev in ljudstva pri uresničevanju osrednjega zunanjepolitičnega cilja in je nagrada za vsa prizadevanja Estoncev zagotoviti si dom, kjer se lahko svobodno odločajo o svoji usodi, pa je dejal komisar za širitev Günter Verheugen. "Toda to je le začetek," je še opozoril, a hkrati meni, da odločen referendumski 'da' kaže odločenost Estonije igrati polno in aktivno vlogo pri izgradnji razširjene Evrope.
Odzivi evropskih politikov
Uspeh referenduma so pozdravili tudi v evropskih političnih strankah. "Gre za velik politični in gospodarski uspeh," ocenjuje vodja poslanske skupne največje, ljudske stranke (EPP) Hans-Gert Poettering. "Tako odločen 'da' v državi, ki pogosto velja za evroskeptično, je dokaz, da evropski ideal še lahko daje navdih," pa je menil vodja liberalcev Graham Watson. Danski zunanji minister Per Stig Moeller je odločitev označil kot "pomemben dan za Estonijo in Evropo", ki naj bi bila tudi za Latvijo pomemben signal pred glasovanjem o pridružitvi povezavi to soboto.

Estonski evroskeptiki izid označujejo kot presenetljivo dober, saj je tretjina volivcev ostala doma in s tem "izrazila nezaupanje vladni politiki", kar kaže, da je razkol znotraj estonske družbe še vedno prisoten. Estonski predsednik Arnold Ruutel sedaj poziva zagovornike vstope v EU in evroskeptike, naj "sedejo za skupno mizo in začnejo sodelovati".