Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes zatrdil, da bo Turčija našla alternative za ruski plin in nafto, potem ko so se odnosi med Ankaro in Moskvo ohladili zaradi turške sestrelitev ruskega bojnega letala v Siriji. Erdogan je poudaril, da je mogoče najti druge dobavitelje. S tem je mislil predvsem na Katar in Azerbajdžan.
Sestrelitev ruskega bojnega letala, ki je v Siriji izvajalo operacije, je privedla do najhujše krize med Rusijo in Turčijo po hladni vojni. Erdogan je danes dejal, da Rusija sicer ni pokazala znakov, da bo kriza vplivala na energetsko partnerstvo obeh držav, a je obenem namignil, da Ankara išče nove dobavitelje.
Erdogan je ta teden obiskal Katar, turški premier Ahmet Davutoglu pa z energenti bogat Azerbajdžan.
Turčija bi lahko izkoristila svoje vire obnovljive energije
Turčija od zunanjih dobaviteljev uvozi okoli 90 odstotkov nafte in 98 odstotkov zemeljskega plina za svoje potrebe, je povedal turški predsednik, ki je omenil možnost, da bi lahko Turčija sedaj izkoristila tudi svoje vire obnovljive energije.
Rusija je sicer glavni energetski dobavitelj Turčije, v katero uvaža plin, nafto in tudi premog. Prav tako so Rusi pred sestrelitvijo letala nameravali zgraditi prvo turško jedrsko elektrarno v mestu Akkuyu, investicija pa je bila vredna 20 milijard dolarjev.
Rusija je ta teden sporočila, da je prekinila pogajanja s Turčijo o plinovodu Turški tok. A Erdogan je to označil za laž, saj da je bila Turčija tista, ki je zaustavila projekt in to še pred sestrelitvijo ruskega bojnega letala, ker Rusija ni pristala na turške zahteve.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.