
Turški premier Recep Tayyip Erdogan se je dopoldne v domovino vrnil kot junak. Na letališču v Carigradu ga je pričakalo okoli 2000 privržencev, ki so mahali s turškimi in evropskimi zastavami ter Erdoganu vzklikali "zmagovalec" in "nova zvezda EU".
Zadnja ovira je bil Ciper
Nekaj ur pred tem je Erdogan z EU sklenil kompromis glede turškega odnosa s Ciprom, s čimer je odstranil poslednjo oviro za začetek pogajanj, ki bodo po turških pričakovanjih to muslimansko državo končno popeljala do polnopravnega članstva v povezavi.
Pogajanja za vstop Turčije v povezavo naj bi se začela 3. oktobra 2005, pričakovati pa je, da bodo zelo dolgotrajna, po nekaterih ocenah celo do leta 2014. Članstvo Turčije v EU je cilj tako države kot večine njenih državljanov že vrsto let. Pogajanja so sicer opredeljena kot proces z odprtim koncem, katerega uspešnega izida ni mogoče zagotoviti.
Različni odzivi medijev
Tudi najpomembnejši turški časopisi so pozdravili sporazum. "Evropska revolucija" so navdušeni v današnji izdaji časnika Sabah, velik naslov v časniku Hurriyet sporoča "Uspelo nam je," turški Daily News pa je sporazum označil za "zgodovinski kompromis".

Po drugi strani pa so se nacionalistični časopisi na omenjeni sporazum odzvali besno. Yeni Cag piše, da je bila Turčija "osramočena", Cumhuriyet pa o kompromisu zaničljivo pravi, da gre za "datum kot nadomestilo za Ciper".
Denkteš opozarja pred priznanjem Cipra
Voditelj ciprskih Turkov Rauf Denktaš je Turčijo posvaril pred priznanjem Cipra. Po navedbah Hurriyeta je dejal, da bi priznanje Cipra pomenilo "priznanje, da smo okupatorji in odobravanje masakrov ciprskih Grkov."
Velja omeniti, da je pred odhodom v Bruselj turški zunanji minister Abdullah Guel za turško televizijo dejal, da "priznanje Cipra nikakor ne pride v poštev, saj tako na otoku ne bomo dosegli trajne rešitve."
Severna liga nasprotuje vstopu Turčije v EU
Italijanski premier Silvio Berlusconi trdi, da je bilo italijansko sodelovanje pri delu Evropskega sveta na vrhu v Bruslju odločilno za določitev datuma za začetek pristopnih pogajanj s Hrvaško in Turčijo, poročajo italijanski mediji.
Zaradi Berlusconijeve navdušene podpore Turčiji italijanski vladni koaliciji grozi razkol, saj člani populistične desničarske stranke Umberta Bossija Severna liga vstopu muslimanske države v povezavo odločno nasprotujejo in napovedujejo obsežne proteste.