"Pravijo nam, naj razglasimo prekinitev ognja. Nikoli ne moremo razglasiti prekinitve ognja," je Recep Tayyip Erdogan dejal za turške medije na letalu na poti iz Azerbajdžana in dodal, da to ni mogoče, dokler jim s svoje meje ne uspe pregnati "teroristične organizacije".
Erdogan se je s tem neposredno odzval na torkov poziv ZDA Turčiji k prekinitvi ognja in pogajanjem s Kurdi ter uvedbo ameriških sankcij zaradi turške ofenzive proti Kurdom na severu Sirije.
Erdogan je odločno zavrnil tudi kakršnakoli pogajanja s kurdskimi borci in jih pozval, naj položijo orožje. "Nekateri voditelji skušajo posredovati ... V zgodovini turške republike se še ni zgodilo, da bi država sedela za isto mizo s teroristično organizacijo," je dejal v parlamentu.
"Naš predlog je, da vsi teroristi položijo orožje, opremo in vse, uničijo vse svoje pasti in odidejo z varnega območja, ki smo ga določili," je dejal ter omenjeno označil kot najhitrejši način za rešitev težav v Siriji. Dodal je, da se bo turška operacija Izvir miru "sama končala", ko bo vzpostavljeno varno območje od Manbidža do iraške meje.
Znova je kritiziral zveznice v Natu, ker Ankaro pozivajo h končanju ofenzive. Zavrnil je tudi tiste, ki želijo posredovati med Turčijo in Kurdi. "Nočemo posrednika, ne potrebujemo ga," je dejal. Tistim, ki državi grozijo z gospodarskimi sankcijami, pa je sporočil, da bodo na vsako rano, ki jo bodo povzročili turškemu gospodarstvu, odgovorili s še večjo rano njihovemu gospodarstvu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Podpredsednik ZDA Mike Pence je v torek pojasnil, da se je ameriški predsednik Donald Trump za sankcije odločil po ponedeljkovem telefonskem pogovoru z Erdoganom. Trump ga je pozval, naj takoj sprejme prekinitev ognja, ustavi nasilje in sede za pogajalsko mizo s Kurdi. Zaveznico v Natu je Pence opozoril, da bodo ZDA sankcije stopnjevale, če se ne bo odzvala. Dodal je še, da ga je Trump pooblastil za pogajanja s Turčijo.
Trump je v torek zvečer nato sporočil, da se bo Pence v četrtek v Turčiji sestal z Erdoganom. V delegaciji z njim bosta tudi državni sekretar Mike Pompeo in svetovalec za nacionalno varnost Robert O'Brien ter James Jeffrey, ameriški odposlanec za Sirijo. Njihova naloga bo prepričati Erdogana v takojšnjo prekinitev ognja v Siriji in sprejem mirovnih pogajanj. Pompeo je pred odhodom v Turčijo opozoril, da je turški predsednik Erdogan glavni vzrok za nestabilnost v regiji.
A turški predsednik je danes zatrdil, da se ne bo sešel s Penceom in Pompeom med njunim obiskom v Ankari. "Z njima se bodo sešli njuni kolegi. Jaz pa bom govoril, ko bo prišel Trump," je dejal za televizijo Sky News.
Trump je v okviru sankcij povišal carine na uvoz turškega jekla v ZDA in prekinil pogajanja o trgovinskem sporazumu. Uvedel je tudi sankcije proti trem turškim ministrstvom in ministrom, ki so vpleteni v ofenzivo. Zagrozil je s popolnim uničenjem turške ekonomije.
Erdogan je na letalu na poti iz Azerbajdžana v torek zvečer še dejal, da to, da je sirska vojska prevzela nadzor v mestu Manbidž, ne pomeni "zelo negativnega" razvoja dogodkov za Turčijo, saj je "to njihovo ozemlje".
Putina skrbijo teroristi, ki bi lahko zbežali iz zaporov na severu Sirije
O konfliktu v Siriji se je z Erdoganom v torek po telefonu pogovarjal tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je turškega predsednika povabil, naj kmalu pride na "delovni obisk" v Rusijo. Kot so sporočili iz Kremlja, je Erdogan vabilo sprejel.
Dodali so še, da sta voditelja poudarila "potrebo po preprečevanju spopadov med enotami turške vojske in sirskih oboroženih sil". Putin pa je še izrazil zaskrbljenost glede teroristov, ki bi med turškim posredovanjem poskušali zbežati in oditi v sosednje države.
Sirska vojska se je v skladu z nedeljskim dogovorom s kurdskimi oblastmi v torek začela nameščati na severu Sirije s ciljem obrambe pred turško ofenzivo, ki jo je proti kurdski milici YPG pred tednom dni začela Ankara. Njen začetek je sicer omogočil prav Trump, ko je s sirsko-turške meje umaknil ameriške vojake. V ponedeljek je napovedal še umik skoraj vseh ameriških kopenskih sil s severa Sirije.
Varnostni svet Združenih narodov bo danes za zaprtimi vrati znova razpravljal o turški ofenzivi v Siriji, potem ko zaradi nasprotovanja Rusije in Kitajske minuli teden ni sprejel resolucije s pozivom Turčiji h končanju ofenzive.
Ruski premiki v Siriji
Televizija Al Majadin je poročala, da je sirska vojska vstopila v mesto Raka na severovzhodu Sirije, ki je bil do nedavnega pod nadzorom kurdskih paravojaških sil. Vojska naj bi v mestu že vzpostavila več nadzornih točk. Kasneje je Sirski observatorij za človekove pravice sporočil, da so sirska vojska in ruski vojaki vstopili tudi v mesto Kobane na meji s Turčijo.
Sirski observatorij tudi poroča, da so ruske enote dosegle predmestje Ain Araba, ki leži na severu Sirije na meji s Turčijo. Ruska vojaška letala so v zgodnje popoldanskih urah izvršila več letalskih napadov na Tal al-Nar na jugu province Idlib.
Merklova in Macron obsodila turško ofenzivo
Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron sta v Toulousu obsodila turško ofenzivo na severu Sirije. V skupni izjavi sta Turčijo spomnila na njene obveznosti po mednarodnem pravu, vključno s humanitarnim pravom. Opozorila sta, da bi lahko ofenziva na severovzhodu Sirije spodkopala stabilnost v regiji. Francoski predsednik je še ocenil, da je pomembno uskladiti stališča glede turške ofenzive z Rusijo in Iranom, ki v regiji igrata pomembno vlogo.
Kurdi zaradi turške ofenzive ustavili boj proti IS
Vodja Sirski demokratskih sil (SDF), ki so pod vodstvom Kurdov, Mazlum Abdi je za kurdsko televizijo Rohani danes sporočil, da je SDF zamrznil vse operacije proti skrajni skupini Islamska država. SDF je po umiku ameriške vojske pod udarom turške vojaške operacije na severovzhodu Sirije.
"Zamrznili smo vse naše akcije" proti Islamski državi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Abdi. Dodal je, da bo SDF, ki je ob podpori mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA pripomogel k porazu IS v Siriji, izvajal zgolj obrambne operacije.
Medtem je Varnostni svet Združenih narodov v soglasni izjavi vseh 15 članic izrazil globoko zaskrbljenost zaradi tveganja razpršitve ujetih teroristov Islamske države (IS) na severovzhodu Sirije, vendar ni pozval k zaustavitvi turške ofenzive proti Kurdom.
Trump kurdsko delavsko stranko enači z IS
Ameriški predsednik Donald Trump je danes ob sprejemu italijanskega kolega Sergia Mattarella v Beli hiši zavrnil kritike na račun odločitve o umiku ameriških vojakov s severovzhoda Sirije, s čimer se je odprla pot za začetek turške ofenzive. Ob tem je Kurdsko delavsko stranko (PKK) označil za večjega terorista, kot je Islamska država.
Turčijo je pohvalil, da je med redkimi članicami Nata, ki plačujejo skoraj dovolj za obrambo, ne glede na to, da je ta "obramba" sedaj uporabljena proti dosedanjim zaveznikom Kurdom. Za Trumpa Kurdi sicer niso nobeni angeli.
"Zakaj ščitimo Sirijo? Asad ni naš prijatelj. Sirija ima odnose s Kurdi, ki niso nobeni angeli. Kdo je angel? Ni jih veliko naokrog," je med drugim dejal Trump. Dodal je, da je v Siriji veliko peska, v katerem se lahko igrajo drugi, kot so Rusi, Turki, Iranci, Sirci.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.