Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dan pred ključnim referendumom izrazil zaupanje, da bo glasovanje zanj zmagoslavno. "Če bo Bog hotel, bo ta država jutri zvečer praznovala," je dejal na shodu v Istanbulu.
"Pomislite, kaj se bo zgodilo, če bodo – Bog daj – glasovalne skrinjice napolnjene z glasovi 'za'. Če bo Bog dal, bo ta država jutri zvečer praznovala," je dejal Erdogan na prvem od štirih dogodkov, ki se jih bo udeležil v Istanbulu, preden se popoldne začne predvolilni molk.
"16. aprila bomo končali delo, ki smo ga začeli 15. julija," je dejal Erdogan. Pri tem je s 15. julijem mislil dan, ko se je lani v državi zgodil neuspešen poskus državnega udara.
Svoje privržence je pozval, naj glasujejo, saj je to častno. Nasprotnike referenduma pa je znova skušal očrniti z besedami, da s kampanjo 'proti' podpirajo teroristične skupine, čeprav je zatrdil, da bo razumel vsakega, ki bo zavrnil spremembe. "To je demokracija," je zagotovil.
V pogovoru za državno televizijo TRT je Erdogan v petek zvečer prav tako napovedal zmago. Po njegovih besedah javnomnenjske ankete nakazujejo zmago tabora 'za' z od 55- do 60-odstotno podporo. "V nedeljo, mislim, da bi lahko imeli zelo jasen izid 'za'," je dejal.
Sicer so javnomnenjske ankete v zadnjem času kazale zelo različne izide in napovedovale zmago obema stranema. A vladajoča oblast naj bi izvajala svoje, zaupne javnomnenjske raziskave.
Obljubil ponovno uveljavitev smrtne kazni
Danes je tekom kampanje Erdogan ocenil, da bi bila referendumska zmaga njegovega tabora poučna za evropske države. "Nedelja je dan, ko bodo naši ljudje dali lekcijo tistim evropskim državam, ki so bile v zadnjih dveh mesecih vključene v vse vrste nezakonitosti, katerih namen je bil vzeti nam pogum," je dejal. Pri tem je najverjetneje mislil na prepovedi zborovanj v nekaterih državah. "Jutri je dan, ko jim bomo odgovorili ... odgovorili bomo tudi Nemčiji, pa Avstriji, Belgiji, Švici in Švedski," je poudaril.
Na drugem shodu pa je dejal, da bi zmaga tabora 'za' odprla pot za povrnitev smrtne kazni v državi. "Moji bratje, moje stališče o smrtni kazni je jasno. Če bo sprejeta v parlamentu in prišla do mene, jo bom potrdil in s tem zadevo končal," je dejal Erdogan. "Če se to ne zgodi, bomo razpisali še en referendum za to vprašanje in se bo odločil naš narod," je obljubil. "Jutrišnja odločitev bo odprla pot za to."
V Turčiji lahko parlament ustavo spremeni z dvotretjinsko večino. Tri petine poslanskih glasov pa je potrebnih za razpis referenduma o dopolnitvi ustave.
Odločitev med parlamentarnim sistemom ali vladavino enega človeka
Voditelj opozicijske Republikanske ljudske stranke (CHP) Kemal Kilicdaroglu je medtem v Ankari poudaril, da se mora Turčija odločiti med demokratičnim parlamentarnim sistemom in vladavino enega človeka. Nov sistem je opisal kot "avtobus brez zavor z neznanim ciljem".
Turki bodo v nedeljo na referendumu odločali o povečanju pristojnosti predsednika države. Erdogan upa, da bo z referendumom o spremembi ustave utrdil svojo vlogo modernega in nezamenljivega voditelja 80-milijonske države.
Če bodo državljani na referendumu zavrnili ustavne spremembe, bo to za Erdogana hud udarec, če jih bodo podprli, pa se bodo njegove pristojnosti znatno povečale.
Erdoganovi kritiki pravijo, da bodo spremembe spodkopale demokratičen nadzor, najglasnejši nasprotniki pa trepetajo pred diktaturo. Vlada po drugi strani zagotavlja, da bo predsedniški sistem izkoreninil terorizem, preprečil vojaške udare in pospešil gospodarsko rast.
Beneška komisija pri Svetu Evrope je izrazila dvom, da bo referendum skladen z evropskimi standardi, in opozorila, da predlagane ustavne spremembe predstavljajo nevaren korak nazaj v ustavni demokratični tradiciji Turčije.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.