Evropejci po vsem svetu ne bodo več mogli varno hoditi po ulicah, če se bodo še naprej tako obnašali do Turkov, je posvaril turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.
Kot je znano, se je Turčija zapletla v diplomatski spor z Nizozemsko in Nemčijo, potem ko sta državi prepovedali turške shode, del kampanje predsednika Erdogana pred aprilskim referendumom, ki bi mu dal še več pooblastil.
"Če bo Evropa nadaljevala s tem, ne bo noben Evropejec nikjer na svetu še varen na ulicah," je opozoril Erdogan v pogovoru z lokalnim novinarjem. "Turčija Evropo poziva k spoštovanju človekovih pravic in načel demokracije."
Turška vlada po poročanju Independenta še vedno pripravlja številne dogodke za svoje izseljene državljane, a jih več ne poziva odkrito k udeležbi na referendumu. Numan Kurtulmus, namestnik turškega premiera, je dejal, da je vpliv "neonacizma in ekstremnega rasizma" moč čutiti po vsej Evropi.
Frank-Walter Steinmeier je v svojem prvem nagovoru, potem ko je zaprisegel kot novi nemški predsednik, Erdogana obtožil ogrožanja vsega, kar so Turki dosegli v zadnjih letih. "Na Turčijo smo začeli gledati s skrbjo, vse, kar so gradili v zadnjih letih in desetletjih, se podira," je dejal v svojem inavguracijskem govoru. "Predsednik Erdogan, ogrožate vse, kar ste zgradili vi in vaši sodržavljani."
Turčija je Nemčijo nekajkrat obtožila nacističnih metod in državo ujezila tudi z aretacijo turško-nemškega novinarja Deniza Yucela.
"Prenehajte z nacističnimi primerjavami!"je bil oster Steinmeier. "Ne obsojajte tistih Nemcev, ki si želijo partnerstva s Turki! Spoštujte pravo, zakone in svobodo govora, spoštujte novinarje. In izpustite Deniza Yucela," je zahteval.
Erdogan je pred kratkim Nizozemce ozmerjal z nacisti, Nemce pa obtožil uporabe fašističnih metod. Dejal je, da bo njegova država po aprilskem referendumu še enkrat preučila svoje vezi z Evropo.
Evropski voditelji so po teh besedah vsi po vrsti pozvali Turčijo, naj neha s takimi obtožbami. "Primerjava z današnjo demokratično Nemčijo in nacionalsocializmom, o katerem smo poslušali v zadnjih dneh, ni le žaljiva in popolnoma napačna, pač pa tudi zmanjšuje grozljivo vlogo, ki jo je imel nacizem med vojno," je dejal Josef Schuster za nemški časnik Die Welt. "Primerjava je grozljiva in zmanjšuje trpljenje žrtev med vojno."
Nemška kanclerka Angela Merkel je bila podobno ostra, Turčija mora nemudoma prenehati z nacističnimi primerjavami, brez kakršnih koli vprašanj ali pripomb, je zahtevala.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.