Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes zagrozil z odprtjem turških meja za migrante, potem ko je Evropski parlament v četrtek v sicer nezavezujoči resoluciji podprl prekinitev pristopnih pogajanj EU s Turčijo.
"Poslušajte me. Če boste šli še dlje, se bodo meje odprle. Imejte to v mislih," je Erdogan zažugal EU v govoru v Istanbulu.
EU in Turčija sta marca s sporazumom uspešno zajezili balkansko pot več sto tisoč migrantov preko Egejskega morja proti zahodnim državam Evropske unije.
Po julijskem poskusu državnega udara v Turčiji in po obsežnih čistkah, ki so sledile, pa so se v EU okrepili pozivi, da bi se morala pristopna pogajanja med EU in Turčijo zaradi nedemokratičnih procesov v slednji prekiniti. To je v četrtek z resolucijo podprl tudi Evropski parlament.
Erdogan in ostali predstavniki vlade v Ankari so sicer že večkrat zagrozili z odpravo sporazuma o zajezitvi migrantskega toka, ker da EU ne izpolnjuje tudi drugih določil iz tega sporazuma - od zagotavljanja obljubljenega denarja za oskrbo beguncev v Turčiji do neizpolnitve obljube o odpravi vizumov za turške državljane. V Bruslju pa so na drugi strani Ankaro vseskozi opozarjali, da mora izpolniti še kake druge pogoje, da bi se to zgodilo.
Evropska komisija: Ne bomo komentirali izjav o hipotetičnih scenarijih
V Evropski komisiji so se danes na Erdoganove grožnje odzvali z besedami, da ne bodo komentirali "izjav o hipotetičnih scenarijih".
EU je v celoti zavezana izvajanju migracijskega dogovora s Turčijo, ki ga razume kot pogodbo vzajemnega zaupanja in vzajemnega zagotavljanja rezultatov, ter verjame, da ga bosta ustrezno izvajali obe strani, je povedal glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
Ob tem so v komisiji napovedali, da bo prihodnjo sredo v Bruslju turški minister za evropske zadeve Ömer Celik, ki se bo sestal s podpredsednikom komisije Fransom Timmermansom in evropskim komisarjem za migracije Dimitrisom Avramopulosom. To bo priložnost za pogovore o odprtih vprašanjih.
Odločitve v okviru širitvenega procesa sicer s soglasjem sprejemajo članice Unije, med katerimi doslej ni bilo podpore prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo. Resolucija Evropskega parlamenta ni zavezujoča.
Erjavec: EU potrebuje Turčijo kot partnerico, Turčija potrebuje EU
Zunanji minister Karl Erjavec je danes za STA ponovil, da EU potrebuje Turčijo kot partnerico in Turčija potrebuje EU. Resolucija o zaustavitvi turških pristopnih pogajanj z EU pa po njegovem mnenju ne prispeva h krepitvi partnerstva ali k temu, da bi lahko vplivali na dogodke v Turčiji.
Slovenija se sicer po Erjavčevih besedah že dalj časa pripravlja na morebiten drugi migrantski val in tudi zakon o tujcih se pripravlja v smislu, da bomo lahko učinkovito odvračali nezakonite migracije.
Erjavec je že prejšnji teden na zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju poudaril, da je treba pustiti odprta vrata in nadaljevati dialog s Turčijo, saj se s prekinitvijo dialoga razmere zagotovo ne bi izboljšale ne v Turčiji ne v regiji.
KOMENTARJI (561)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.