Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek v telefonskem pogovoru turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu čestital za uspeh na nedeljskem referendumu o ustavnih spremembah. Poleg Trumpa je Erdoganu za zmago na referendumu čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Turška vlada je medtem podprla trimesečno podaljšanje izrednih razmer, ki veljajo od neuspelega poskusa državnega udara julija lani.
Slovenski predsednik Borut Pahor pa je tvitnil, da je danes govoril s turškim predsednikom. Pogovarjala sta se o nedeljskem referendumu o ustavnih spremembah v Turčiji, razmerah v tej državi ter evropski perspektivi Turčije, je v tvitu sporočil Pahor. Podrobnejše vsebine pogovorov pa ne predsednik Pahor ne njegov urad zaenkrat ne razkrivata.
Pahor ne razkriva, o čem sta govorila z Erdoganom
Tako tudi ni jasen odziv Pahorja na rezultat nedeljskega referenduma v Turčiji. Zahodni predstavniki so se na izid referenduma odzval precej zadržano, EU pa je danes pozvala tudi k transparentni preiskavi domnevnih nepravilnosti na referendumu, na katere so opozorili mednarodni opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in Parlamentarne skupščine Sveta Evrope.
Ti so ocenili, da referendum na splošno ni izpolnil standardov Sveta Evrope, ker da je bil zakonski okvir neprimeren za resnično demokratičen proces, nasprotni strani pa nista imeli enakih možnosti.
Opozicija je danes zahtevala tudi razveljavitev referenduma, ker je volilna komisija v zadnjem trenutku sprejela odločitev, da bodo veljavne tudi nežigosane glasovnice v ovojnicah.
Borut Pahor je bil sicer 15. decembra lani prvi predsednik katere izmed članic EU, ki je po spodletelem državnem udaru julija lani obiskal Turčijo. Tedaj je na srečanju z Erdoganom v prvi vrsti pozval h krepitvi konstruktivnega dialoga med EU in Turčijo, ki je sicer strateški partner Slovenije.
Turški parlament je sicer podaljšanje izrednih razmer za tri mesece do 19. julija potrdil. Po ponedeljkovi odločitvi o podaljšanju izrednih razmer na vladi je bila potrditev v parlamentu zgolj formalnost. Vlada je ukrep potrdila na predlog sveta za nacionalno varnost, ki mu predseduje Erdogan.
Izredne razmere, ki so jih uvedli 20. julija, bi se morale končati v sredo, znova pa jih bodo podaljšali po tem, ko so volivci s tesno večino 51,4 odstotka v nedeljo na referendumu potrdili ustavne spremembe o povečanju pooblastil predsednika države.
Namestnik premierja Numan Kurtulmus je novinarjem v Ankari zagotovil, da odločitve niso sprejeli zato, da bi imela vlada proste roke pri vladanju, temveč zaradi boja proti terorističnim skupinam.
V okviru izrednih razmer so v državi prijeli več kot 47.000 ljudi zaradi suma povezav s poskusom državnega udara, več deset tisoč pa so jih v javnem sektorju odpustili.
Trump se je zahvalil Erdoganu za podporo v boju proti sirski vladu
Medtem je ameriški predsednik Donald Trump v telefonskem pogovoru Erdoganu v ponedeljek čestital za uspeh na referendumu. Njegov odziv je sicer v nasprotju s tistim vodij članic EU, ki so se odzvali zadržano, potem ko so mednarodni opazovalci izrazili zaskrbljenost zaradi neenakih možnosti strani med kampanjo. Erdogan je kritike že zavrnil.
Iz Bele hiše so sporočili, da sta predsednika ob referendumu govorila še o vrsti vprašanj. "Predsednik Trump se je s turškim predsednikom Erdoganom pogovarjal, da bi mu čestital za zmago na referendumu, zahvalil pa se mu je tudi za podporo ameriškemu letalskemu napadu v Siriji, ki je pomenil odgovor na uporabo kemičnega orožja s strani sirskega režima," so sporočili iz Trumpovega kabineta. Predsednika sta se strinjala o pomenu tega, da sirski predsednik Bašar al Asad odgovarja za svoja dejanja.
Govorila sta tudi o boju proti Islamski državi ter potrebi po sodelovanju v boju proti vsem terorističnim skupinam, so še sporočili iz Bele hiše.
S Putinom o normalizaciji odnosov
Po navedbah turške tiskovne agencije Anadolu sta Putin in Erdogan v telefonskem razgovoru izpostavila pomen normalizacije odnosov med državama, ki se še vedno popravljajo po incidentu leta 2015, ko je turška vojska sestrelila rusko vojaško letalo na bojni misiji v Siriji.
Oba voditelja sta poudarila pomen ohranjanja prekinitve ognja v Siriji, ki sta jo skupaj pomagali doseči tako Ankara kot Moskva, je še poročala agencija Anadolu. Zavzela sta se tudi za nepristransko preiskavo domnevne uporabe kemičnega orožja na vzhodu Sirije v začetku tega meseca, so še sporočili iz Kremlja.
Protestnikiki še vedno prepričani v prirejanje rezultatov referenduma
Glavni turški opozicijski stranki, Republikanska ljudska stranka (CHP) in prokurdska Demokratična ljudska stranka (HDP), sicer trdita, da je na referendumu prišlo do nepravilnosti in zahtevata razveljavitev njegovih rezultatov. V ponedeljek se je v Istanbulu na ulicah zbralo več tisoč ljudi, ki so protestirali proti domnevnim številnim nepravilnostim na referendumu.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.