Tujina

Epilog Đinđićevega umora

Beograd, 23. 05. 2007 07.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
7

Prvoobtožena za umor Zorana Đinđića je sodišče spoznalo za kriva. Dobila sta vsak po 40 let zapora.

Milorad Ulemek Legija na sodišču
Milorad Ulemek Legija na sodišču FOTO: Reuters
Od 13 obtožencev je eden med "procesom stoletja" dobil status zaščitene priče, pet pa jih je na begu in so jim sodili v odsotnosti. Tako zastopniki Đinđićeve družine kot branilci obtožencev sicer menijo, da obtožnica ne pojasnjuje ozadja atentata na prvega demokratično izvoljenega srbskega premierja.

Senat posebnega sodišča v Beogradu je po treh letih in pol procesa izrekel sodbo obtoženim za umor nekdanjega srbskega premierja Zorana Đinđića 12. marca 2003 pred sedežem vlade. Prvoobtožena, nekdanji pripadnik razpuščene posebne policijske enote (JSO) Milorad Ulemek Legija in njegov naslednik na čelu JSO Zvezdan Jovanović Zveki, sta bila spoznana za kriva in dobila najvišjo kazen, vsak po 40 let zapora.

Ostalih deset obtožencev je dobilo skupno 298 let zapora.
Med dvanajstimi obtoženci je sedem pripadnikov nekoč najbolj zloglasne kriminalne združbe v Srbiji, zemunskega klana. Štirje med njimi so dobili po 35 let, trije pa po 30 let zapora. Med obtoženci so še trije pripadniki JSO oziroma rdečih baretk, kot so jih tudi imenovali. Sodni senat je dva obsodil na po 30 let zapora, enega pa na 8 let zaporne kazni.

Predsedujoča sodnemu senatu sodnica Nata Mesarević je v obrazložitvi sodbe izpostavila, da je sodišče na osnovi dokazov ugotovilo, da je Zvezdan Jovanovič ustrelil Đinđića. Ob tem je spomnila, da je v preiskovalnem postopku priznal umor in takrat tudi pojasnil, da je šlo za politično dejanje, h kateremu ga je nagovoril Legija, in da je tako hotel preprečiti izročitve obtožencev Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu.

Načrtovalci napada še vedno nekaznovani

Nekateri Đinđićevi sodelavci so sicer tudi danes vztrajali, da na zatožni klopi manjkajo naročniki in snovalci napada. Vodja Đinđićevega urada za medije Vladimir Popovič Beba je zatrdil, da "organizatorji in snovalci napada danes niso bili na zatožni klopi, ampak so se šopirili v stolčku pokojnega premiera, do katerega so lahko prišli le z njegovim umorom".

Vodja Liberalnodemokratske stranke (LDP) Čedomir Jovanovič, ki je po Đinđićevem umoru postal podpredsednik vlade, pa je menil, da "doslej ni bilo mogoče razkriti političnega ozadja atentata, ker v Srbiji vladajo ljudje - na čelu z Vojislavom Koštunico -, ki jim kriminalci zaupajo".

Napovedal je še, da bo še naprej zahteval odgovor na vprašanje, zakaj je Koštunica novembra 2001 podprl upor rdečih baretk, na čelu katerih sta bila najprej Legija, nato pa Zveki, kot tudi, zakaj sodišče ni kot prič zaslišalo Koštunico in nekatere njegove sodelavce.

Pravosodni minister v Đinđićevemu kabinetu Vladan Batič je prav tako zatrdil, da so bili danes obsojeni izvrševalci umora, "ne pa tudi snovalci in naročniki, ki jih je treba iskati med politiki in v lobiju, ki nasprotuje haaškemu sodišču". Podpredsednik Đinđićeve vlade Žarko Korač pa je menil, da je "razkritje političnih naročnikov proces, ki bo moral počakati na čas, ko bodo z oblasti sestopili tisti, ki danes vladajo".

Politični umor

Milorad Ulemek Legija se je prostovoljno predal 2. maja 2004, obtožnica pa ga je bremenila, da je bil organizator atentata na premierja. Do sredine leta 2001 je bil poveljnik JSO. Ko so ga zaradi izgredov prisilili k odstopu, se je po navedbah obtožnice priključil zemunskemu klanu, v katerem naj bi imel ključno vlogo.

Pri izreku sodbe so bili v sodni dvorani navzoči tudi predsednik Srbije Boris Tadić, ki je pokojnega Đinđića zamenjal na čelu Demokratske stranke (DS), in še nekateri člani vlade umorjenega premiera, med njimi Zoran Živković, ki je po atentatu prevzel krmilo vlade.

Legijo je na čelu JSO zamenjal Zvezdan Jovanović Zveki, ki ga je obtožnica bremenila, da je iz poslopja nasproti sedeža vlade z enim strelom usmrtil Đinđića, z drugim pa ranil njegovega varnostnika Milana Veruovića. Slednji in še pet njegovih kolegov varnostnikov, ki so bili takrat v Đinđićevem spremstvu, so med postopkom odločno zatrjevali, da so slišali tri in ne dveh strelov, kot je navedeno obtožnici. Njihove trditve naj bi potrjevale tezo zagovornikov obtožencev, da je Đinđića umoril neznani strelec v sosedni zgradbi, ne pa v tisti, kjer naj bi bil Zveki.

Priprli 12.000 oseb

Srbska policija je po atentatu sprožila obsežno preiskavo, med katero je priprla in zaslišala približno 12.000 oseb. 15 dni po umoru Đinđića je pri poskusu aretacije ubila vodjo zemunskega klana Dušana Spasojevića in njegovo desno roko Mileta Lukovića. Obe ključni osebi bi lahko kot neposredna udeleženca pri atentatu na premierja in drugih umorih največ povedala o vseh teh zločinih.

Policija je namreč med preiskavo pojasnila še nekaj umorov, več ugrabitev in druga huda kazniva dejanja, v katera so bili vpleteni tako pripadniki JSO kot tudi zemunskega klana. Med drugim je bil pojasnjen umor nekdanjega srbskega predsednika Ivana Stambolića 25. avgusta 2005 in poskus atentata na zunanjega ministra Vuka Draškovića junija istega leta v Budvi.

Nagrobni kamen Zorana Đinđića
Nagrobni kamen Zorana Đinđića FOTO: Reuters
V posebnem sodnem postopku sodijo še številnim pripadnikom zemunskega klana, ki jih obtožnica bremeni več umorov, ugrabitev in drugih kaznivih dejanj, pri katerih pa je v glavnem šlo za medsebojne obračune srbskih kriminalnih združb. Ulemek je prvoobtoženi tudi v tem postopku, ki mu še ni videti konca.

Obe zadevi, v katerih je bil Legija prav tako prvoobtoženi, sta se končali z izrekom sodb. Legija je že pred tem za prvi poskus atentata na Draškovića 3. oktobra 1999 dobil 15 let zapora, za umor Stambolića in drugi poskus atentata na Draškovića pa skupno 40 let zapora. Sodbi sicer še nista pravnomočni.

Sodna dvorana v stilu mafije

Sodni postopek zoper obtožene za umor 51-letnega Đinđića se je začel 22. decembra 2003, sklenil pa 4. maja letos. Sodni postopek so začeli v poslopju posebnega sodišča in dvorani, ki sta bila posebej preurejena prav za "proces stoletja" po zgledu podobnih sodnih dvoran v Italiji, kjer sodijo tamkajšnjim pripadnikom mafije. Postopek so sklenili 4. maja, predsednica sodnega senata Nata Mesarević pa je napovedala, da bodo sodbo izrekli v sredo.

Atentat na Đinđića se je zgodil pred sedežem vlade v Beogradu.
Atentat na Đinđića se je zgodil pred sedežem vlade v Beogradu. FOTO: POP TV

Prvotna obtožnica je obravnavala 36 osumljencev, tudi tiste, ki niso bili neposredno povezani z Đindjićevim umorom, ampak so bili kot pripadniki takrat najbolj zloglasne kriminalne združbe, zemunskega klana, ali kot pripadniki zdaj razpuščene JSO obtoženi za številne umore, ugrabitve in druga huda kazniva dejanja. Februarja 2004 so seznam obtožencev, ki naj bi neposredno sodelovali pri umoru srbskega premiera, skrčili na 13 oseb. Od teh je eden dobil status zaščitene priče, pet pa jih je na begu in so jim sodili v odsotnosti.

Sprva priznal, nato priznanje zanikal

Zveki naj bi po aretaciji v začetku aprila 2003 priznal, da je premierja umoril in sicer zaradi vztrajanja Legije, da mora Đinđić umreti, da bi tako prekinili izročitve obtožencev haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Zveki je pozneje priznanje zanikal in zatrdil, da ga je policija prisilila k podpisu izjave.

Tako zastopniki Đinđićeve družine kot obramba sicer menijo, da obtožnica ne pojasnjuje ozadja atentata na prvega demokratično izvoljenega srbskega premiera. Pravni zastopnik Đinđićeve družine Srđan Popović je tako ob sklenitvi sojenja zatrdil, da je krivda obtožencev na zatožni klopi "banalna", saj gre za ljudi, ki so samo izvrševali ukaze. Namestnik posebnega srbskega tožilca Jovan Prijić pa je v sklepni besedi poudaril, da je umor premierja dejanje lažnivih bojevnikov in domoljubov. Od sodnega senata je zahteval, naj obtožence spozna za krive in jim odmeri kazni v skladu z zakonom. Obtoženim sicer grozi 40-letna zaporna kazen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enopitar@hotmail.com
23. 05. 2007 20.10
sramota za 40 let,ko pa so škorpijoni pobili tiste fante iz srebrenice pa 15 let,kakšno je to sodišče???
enopitar@hotmail.com
23. 05. 2007 20.05
mater vam srpsko 40 let za morilca,ko pa so škorpijoni pobili tiste nedolžne fante iz srebrenice in ostalih 8000 pa 15 let,kakšno je to sodišče za svoje "heroje"????
Bedni
23. 05. 2007 15.27
lisac prvo nisem seljak. drugo se upam to anglas povedat sred beograda ali kerega drugega mesta. in tudi sem. ti pa folku, ki nima za kruh razlozi kako je njihov arestatn s postenjem prisel do 2 mio € v svicarski banki.
hayduk
23. 05. 2007 14.42
ajekjfrej reci to pred folkom ce upas ! bi ti pasalo malo da bi jih dobil seljak ha ?
robinud@volja.net
23. 05. 2007 13.50
janko, zakaj ne poveš direktno, da bi rad doživljenjski zapor ??? A so danes že vsi "diplomati" ?
Bedni
23. 05. 2007 13.22
na kok let bi pa obsodil dindica. tudi ta ni bil angelcek. naj pociva v miru
grlica@siol.com
23. 05. 2007 13.04
se strinjam sam spet jih bo narod mogu živet al prisilno delo v javno dobro ali pa isto kot žrtve....