Za ebolo je na zahodu Afrike umrlo že preko 8000 ljudi, s tem smrtonosnim virusom pa se jih je okužilo več kot 20.000, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Skorajda vse smrtne primere zaradi ebole so zabeležili v treh državah na zahodu Afrike – Sierri Leone, Liberiji in Gvineji, kjer se je izbruh pred približno letom dni začel.
Po pol leta spet v šolo
V zadnjih tednih se je naraščanje števila žrtev in okuženih umirilo v Liberiji, ki je bila dolgo najhuje prizadeta država. Tamkajšnja vlada se je zato odločila, da bodo naslednji mesec po pol leta šole spet sprejele učence in dijake. Se pa bodo morale na to ustrezno pripraviti in poskrbeti za ukrepe za preprečitev širjenja virusa.
V Liberiji največ smrtnih žrtev, v Sierri Leone največ okužb
V Sierri Leone, ki je po umiritvi razmer v Liberiji postala država z največ okužbami, so 3. januarja našteli 9772 primerov bolezni, ki ji je podleglo nekaj več kot 2900 ljudi. V Liberiji so glede na podatke z 31. decembra zabeležili nekaj več kot 8100 okužb in skoraj 4500 smrtnih primerov. V Gvineji pa so 3. januarja našteli nekaj manj kot 2800 okužb in nekaj manj kot 1800 smrtnih žrtev.
Poleg tega je šest ljudi umrlo v Maliju, eden v ZDA in osem v Nigeriji. V slednji so oktobra lani razglasili konec izbruha bolezni.
Ebola velja za enega najnevarnejših virusov za ljudi. Prenaša se zgolj prek neposrednega stika s telesnimi tekočinami okužene osebe, ki že kaže simptome bolezni, kot sta vročina in bruhanje.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.