
Prvi primer okužbe s kolero so v Dominikanski republiki zabeležili v kraju Higuey na skrajnem vzhodu države, kakih 140 kilometrov vzhodno od prestolnice Santo Domingo. Gre za 32-letnega moškega, rojenega na Haitiju, ki se je nedavno vrnil iz svoje domovine. Sedaj je na zdravljenju v bolnišnici, je povedal dominikanski minister za zdravje Bautista Rojas. Podobno kot Haiti tudi Dominikanska republika do letos že stoletje ni zabeležila nobenega primera kolere.
Prvi primer okužbe s kolero, ki je povezan z epidemijo na Haitiju, pa so zabeležili tudi na Floridi v ZDA. Okužena je ženska, ki je pred kratkim obiskala sorodnike na Haitiju. Tiskovni predstavnik urada za zdravje Rob Hayes je povedal, da so okužbo potrdile laboratorijske preiskave. Dodal je, da bolnico zdravijo in da je "v redu", ni pa želel potrditi, ali je v bolnišnici. Oblasti zvezne države so sicer v stiku z lokalnimi oblastmi glede ravnanja v primeru pojava bolezni, je še povedal Hayes. Časnik Miami Herald je še poročal, da družina okužene bolnice živi na območju Artibonite, kjer je žarišče epidemije kolere na Haitiju. Oblasti na Floridi so sicer že priporočile hitro testiranje ljudi v primeru suma bolezni, saj v tej zvezni državi živi kakih 240.000 ljudi, ki prihajajo s Haitija in pogosto potujejo v državo.
Predsednik Haitija miri besno množico
Predsednik Haitija Rene Preval je medtem v torek pozval k miru, potem ko so med lokalnim prebivalstvom in pripadniki mirovnih sil ZN v državi izbruhnili nasilni neredi. "Nered in nestabilnost nista še nikoli prinesla rešitev državi, ki prestaja težke čase," je poudaril.
Obenem je obsodil vse, ki izkoriščajo epidemijo kolere in naravne nesreče za podžiganje nemirov in nezadovoljstva med ljudmi. "Morate biti še bolj pazljivi na tiste, ki izkoriščajo nesreče države za lastne koristi. Streljanje, metanje steklenic in barikade z gorečimi zračnicami ne bodo pomagali izbrisati bakterije kolere. Nasprotno, preprečili bodo pomoč bolnim in dostavo zdravil tja, kjer jih potrebujejo," je prebivalstvo pozval predsednik.

V spopadih, ki so v ponedeljek izbruhnili med pripadniki modrih čelad in haitijskimi protestniki, sta umrla dva človeka, enega od njiju je ustrelil pripadnik ZN, več kot 20 je bilo ranjenih. Protestnike so podžgale govorice, da naj bi kolero v državo prinesli nepalski vojaki v misiji ZN. A po mnenju mnogih naj bi imeli nasilni protesti tudi politično ozadje – namen ustvariti ozračje negotovosti pred predsedniškimi volitvami, ki bodo na Haitiju 28. novembra.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.