Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes zahodnoafriške države, ki jih je prizadela ebola, opozorila, da epidemija uhaja izpod nadzora in da bi se lahko razširila še v druge države ter povzročila številne žrtve in gospodarsko škodo.
Generalna direktorica WHO Margaret Chan je voditeljem Gvineje, Sierre Leone in Liberije na regionalnem vrhu v Conakryju, prestolnici Gvineje, dejala, da je bil odziv na epidemijo nezadosten in da napori za nadzor epidemije ne preprečujejo njene širitve.
Voditelji so se v Conakryju zbrali, da bi organizirali napotitev več sto dodatnih zdravstvenih delavcev na krizna območja v okviru 100 milijonov dolarjev vrednega akcijskega načrta za boj proti epidemiji. Načrt predvideva tudi ukrepe za odkrivanje okužb in preventivo ter boljši nadzor na mejah.
"Če se bo situacija še slabšala, bi to lahko imelo katastrofalne gospodarske in družbene posledice," je posvarila Chanova. Po njenih besedah bi se lahko še dodatno povečalo število mrtvih, epidemija pa bi se lahko razširila še v druge države. Chanova je trenutno epidemijo označila za najhujšo, odkar so ebolo odkrili pred skoraj 40 leti.
Umrlo že 729 ljudi
Po podatkih WHO se je z virusom ebole od začetka leta v Gvineji, Sierri Leone, Liberiji in Nigeriji okužilo 1323 ljudi, umrlo pa jih je 729. Po navedbah Chanove je umrlo tudi 60 zdravstvenih delavcev, ki so pomagali bolnikom.
Izolacija žarišča epidemije
Po koncu vrha so Gvineja, Sierra Leone in Liberija sporočile, da bodo okoli žarišča epidemije, ki se nahaja na njihovi tromeji, vzpostavili sanitarni pas. Gre za območje, kjer je več kot 70 odstotkov vseh primerov okužb in obolelih. Območje bodo izolirali policisti in vojska, zdravstveno osebje pa bo okrepljeno, imelo bo tudi boljšo zaščito.
Kje bodo vzpostavili sanitarni pas, niso sporočili, je pa znano, da se žarišče epidemije razteza od kraja Kenema na vzhodu Sierra Leone do kraja Macenta na jugu Gvineje, ki je oddaljeno skoraj 300 kilometrov.
Emirates Airline ustavlja polete v Gvinejo
Do vrha prihaja, medtem ko je letalska družba Emirates Airline kot prva globalna letalska družba danes sporočila, da bo s soboto ustavila lete v najbolj prizadeto Gvinejo, ter so ZDA, Nemčija in Francija izdale opozorila pred potovanji v omenjene prizadete afriške države.
Nigerija je medtem danes izolirala dve osebi, ki sta bili v stiku z moškim, ki je prejšnji teden umrl za ebolo v Lagosu.
V ZDA zavladala panika. Državljani besni zaradi vladne odločitve
ZDA so v četrtek v prestolnico Liberije Monrovia poslale posebno letalo za evakuacijo dveh ameriških zdravstvenih delavcev, ki sta se okužila z virusom ebole. Ta ukrep je sprožil veliko nezadovoljstva med Američani. Prepričani so, da s tem država tvega, da virus prenese tudi na ameriška tla. Oblasti so se nato odločile, da bodo njun prihod v ZDA prestavili na začetek prihajajočega tedna.
Ko je ameriška televizija CNN objavila, da je posebno letalo poletelo po obolela državljana, se je na družbenih omrežjih vsul plaz kritik in nezadovoljstva. Ameriški poslovnež Donald Trump je na Twitterju zapisal: "Bolnik, ki je okužen z ebolo, prihaja v ZDA v naslednjih nekaj dneh. Zdaj vem, da so naši voditelji nesposobni. Držite jih stran od ZDA." A on ni edini s takšnim mnenjem. Mnogi so prepričani, da gre v tem primeru za tipični ameriški egotrip in da bi lahko bolnika ekipa strokovnjakov zdravila tudi v Liberiji. Spet drugi ugibajo, da so v ozadju kakšni drugi interesi, povezani z iskanjem zdravila za ta smrtonosni virus.
Ameriški mediji so okužena Američana že identificirali, in sicer naj bi šlo za zdravnika Kenta Brantlyja ter Nancy Writebol. To bosta prva dva bolnika, ki sta okužena z ebolo, na ameriških tleh. Kot poroča Reuters, bodo oba bolnika namestili na poseben oddelek univerzitetne bolnišnice v Atlanti.
33-letni zdravnik in 59-letna misijonarka sta se z ebolo okužila med zdravljenjem okuženih Afričanov v Liberiji. Predstavnik misijonarske organizacije, prek katere sta Američana odpotovala v Liberijo, je sporočil, da je 59-letnica že prejela testno zdravilo, medtem ko je 33-letni zdravnik dobil transfuzijo krvi od 14-letnika, ki ga je pred tem uspešno ozdravil. Ali sta se metodi izkazali za uspešno, še ni znano. Njuno zdravstveno stanje je še vedno zelo resno, a stabilno.
Prvi testi cepiva na ljudeh šele septembra
Zdravila za ebolo še ni, si pa strokovnjaki prizadevajo, da bi sredi decembra začeli poskusno testiranje cepiva na ljudeh. Cepivo so do sedaj uspešno testirali na opicah.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.