Kim in Song naj bi na srečanju razpravljala o "temeljnih pogledih na teme skupnega interesa" in o mednarodnih razmerah.
"Veliki vodja je dejal, da bo nadaljeval prijateljske odnose med državama in jih nadgradil v skladu z zahtevami novega obdobja," je zapisala severnokorejska tiskovna agencija KCNA in ob tem poudarila, da v prihodnje pričakujejo še več sodelovanja med Pekingom in Pjongjangom.
Kitajska velja za edino severnokorejsko zaveznico, njuni prijateljski odnosi pa segajo v čase korejske vojne (1950-53). Odnosi so se poslabšali zaradi kitajske odobritve sankcij, ki jih je zaradi severnokorejskega jedrskega programa zoper to azijsko državo uvedel Varnostni svet ZN.
Kim je sicer 26. marca obiskal Peking in se sestal s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom. S srečanjem sta voditelja želela oblikovati tesno zavezništvo. To je bil tudi prvi Kimov obisk v tujini, odkar je po smrti svojega očeta Kim Džong Ila leta 2011 prevzel oblast v Severni Koreji.
Severnokorejski voditelj se sicer namerava še ta mesec sestati z južnokorejskim predsednikom Mun Jae Inom, v prihajajočih tednih pa tudi z ameriški predsednikom Donaldom Trumpom.
Kitajski zunanji minister Wang Ji pa je bil medtem na uradnem obisku na Japonskem, ki je potekal v luči diplomatskih sporov med državama glede Severne Koreje. Gre za prvo srečanje med obema predstavnikoma po januarju letos, ko je Kono postal prvi japonski minister v dveh letih, ki je obiskal Kitajsko.
Wang se je sestal z japonskim kolegom Tarom Konom, s katerim sta po navedbah japonskih oblasti razpravljala tako o gospodarskih odnosih kot o ozemeljskih sporih v Vzhodnokitajskem morju in načinu prepričevanja Severne Koreje, da opusti svoj jedrski program.
Kot je dejal Kono, sta uspešen pogovor o obnovitvi odnosov med obema azijskima silama. Dogovorila sta se, da bo Japonska gostila vrhunsko zasedanje, katerega naj bi se udeležili japonski premier Shinzo Abe, kitajski premier Li Keqiang in južnokorejski predsednik Mun. Oba upata, da bo temu sledilo tudi srečanje med Abejem in Šijem.
"Dogovorila sva se o popolnem izboljšanju dvostranskih odnosov med državama z obojestranskim srečanjem voditeljev. Prvi korak bi bil obisk premierja Lija na srečanju na vrhu na Japonskem," je dejal Kono.
Ob tem je sicer posvaril, da izboljšanje odnosov med državama ni mogoče brez stabilnosti v Vzhodnokitajskem morju. "Strinjala sva se, da mora biti to morje miru, sodelovanja in prijateljstva," je dodal.
Pogovor med obema predstavnikoma je tekel tudi o Severni Koreji. "Imela sva podroben pogovor o Severni Koreji v luči sedanjih razmer," je dejal Kono. Tokio namreč želi ohraniti vlogo pri mednarodnih prizadevanjih v povezavi s severnokorejskim režimom.
"Strinjala sva se, da bosta državi nadaljevali sodelovanju pri implementaciji resolucij Varnostnega sveta ZN, katerih cilj je jedrska razorožitev Severne Koreje," je še dodal Kono.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.