Državljani Makedonije, Srbije in Črne gore bodo lahko od 19. decembra v schengenski prostor brez nadzora na notranjih mejah potovali brez vizumov, so v Bruslju odločili notranji ministri Evropske unije. "To je en mali zgodovinski dan," je poudaril državni sekretar na slovenskem notranjem ministrstvu Goran Klemenčič.
"Smo zelo veseli, sploh glede na to, da smo bili pobudniki tega procesa. Še bolj veseli smo, da je bil sprejet naš predlog, da začne odprava vizumov veljati že 19. decembra, kar ima simbolen pomen," je povedal Klemenčič. Pričakuje, da se bo z odpravo vizumov ''zelo pozitivno spremenila dinamika med Slovenijo in temi državami, saj bo to olajšalo pretok znanja in kulture, ki je bil sedaj zelo otežen in zbirokratiziran''. Poudaril je še, da je treba vedeti, da odprava vizumov nikakor ne pomeni padca schengna in odprave vseh pogojev za vstop državljanov Makedonije, Srbije in Črne gore v evropski prostor. Omenjeni morajo še vedno izpolnjevati vse pogoje v skladu z nacionalno zakonodajo.
Novi brezvizumski režim bo veljal za imetnike biometričnih potnih listov, ki lahko sedaj v schengenski prostor potujejo za do največ 90 dni v obdobju šestih mesecev. Osebe, ki nimajo biometričnih potnih listov in prebivalci Kosova s srbskim potnim listom, izdanim v koordinacijskem direktoratu v Beogradu, bodo še vedno potrebovali vizume. Vizume bodo še vedno potrebovali tudi tisti, ki bodo želeli v kratkem času bivanja v schengenskem območju delati ali tam ostati več kot 90 dni – poleg vizumov bodo potrebovali tudi delovna dovoljenja.
Zadovoljna tudi Fajonova in Kacin
Odpravo vizumom sta pozdravila tudi evropska poslanca iz Slovenije Tanja Fajon in Jelko Kacin. Fajonova, sicer poročevalka Evropskega parlamenta za vizumsko liberalizacijo za Zahodni Balkan, je pozvala tudi k čimprejšnji odpravi vizumov tudi za BiH in Albanijo. "Odprava vizumov za Makedonijo, Srbijo in Črno goro z 19. decembrom letos je najboljše zagotovilo državljanom teh držav, da so jim vrata Evrope odprta," je poudarila. Vesela je, ker jim je prav Slovenija to omogočila že za božično-novoletne praznike.
"To je odlična novica za Zahodni Balkan in EU, posebej za mlade generacije, ki so predolgo živele za umetno ustvarjenimi zidovi," meni in dodaja, da je "skrajni čas, da porušimo vizumske zidove na Zahodnem Balkanu in pospešimo odpravo vizumov tudi za državljane BiH in Albanije. Upam, da bodo države članice EU zbrale dovolj političnega poguma in omogočile svobodno potovanje državljanom BiH in Albanije v EU že v prvi polovici prihodnjega leta. To je naša odgovornost. Predolgo zapiranje vrat samo krepi nacionalizem in poglablja etnične delitve". Prav tako je po njenih besedah pomembno, da EU v proces vizumske liberalizacije čim prej vključi tudi ljudi na Kosovu. "Kosovo namreč ne sme ostati črna luknja na zemljevidu Zahodnega Balkana," je dejala evropska poslanka.
Kacin pa je poudaril, da pozdravlja težko pričakovano odločitev. "Gre za vzorčni primer sistematičnega dela institucij EU v iskanju konsenza, ki dokazuje, da se s skupnimi napori z državami nečlanicami da doseči napredek," je poudaril. Na skupen dosežek je evropski poslanec zelo ponosen in poudarja, da je to vzorec, ki ga države kandidatke morajo razumeti in se ga čim prej naučiti.
Kacin je sicer tudi izpostavil prispevek Slovenije, ki je "izkazala polno solidarnost s prizadetimi državami Zahodnega Balkana". Slovenska notranja ministrica Katarina Kresal pa je po njegovih besedah s konkretnim predlogom, naj se vizumi ukinejo še pred prazniki, torej 19. decembra, pokazala, da je v Sloveniji podpora in polno razumevanje, da s procesom pospešeno nadaljujemo in čim prej omogočimo polno sprostitev potovanj tudi za državljane vseh preostalih držav regije.
'Danes je velik dan'
Srbski predsednik Boris Tadić je dejal, da je ukinitev vizumov velik dan in da predstavlja dodaten motiv za uresničevanje reform, potrebnih za približevanje evropskim povezavam. Dodal je, da generacija, ki je odrasla v izolaciji, ni mogla potovati in videti, kako se živi v Evropi, ni imela motivov sodelovati v zahtevnih reformah, ki so nujne, da bi dosegli boljše življenje. Izrazil pa je upanje, da bodo kmalu ukinjeni tudi vizumi za BiH in Albanijo. Na vprašanje, ali podpira ukinitev vizumov tudi za kosovske državljane, pa je Tadić dejal, da Srbija podpira ukinitev vizumov za vse državljane Zahodnega Balkana.
Makedonski premier Nikola Gruevski je odločitev označil za zgodovinsko in za priznanje vsega, kar je Makedonija naredila v okviru reform za približevanje EU. Dodal je, da je bila liberalizacija vizumskega režima dolgoletna želja in izziv za številne politike, vlade in stranke.
Črnogorski predsednik Filip Vujanović pa je ocenil, da odločitev o ukinitvi vizumov državljanom Črne gore prinaša več koristi, predvsem pa jih rešuje negotovosti, dolgega čakanja in stroškov za vizume. Odločitev o vizumski liberalizaciji po njegovem pomeni tudi potrditev dosedanjih aktivnosti v pristopnem procesu, ob tem pa Črno goro opogumlja, da nadaljuje pot v Unijo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.