Teslina gigatovarna se razprostira na kar 12 tisoč kvadratnih metrih površine, zaposluje pa sedem tisoč ljudi. Do neke mere ekscentrična tovarna, kakor je ekscentričen tudi njen ustanovitelj. Musk je ob rojstvu sina predstavil na svojevrsten način: "To je ime mojega sina - X Æ A-12. Izgovori se: mačka, ki teče čez tipkovnico." A ko gre za posle, je Musk brezkompromisen, po vsem svetu. Od Evrope do Azije, povsod najdemo Tesline obrate.
"Dobrodošli ste v Sloveniji Elon Musk," je na Twitterju zapisal predsednik vlade Janez Janša ob tem pa še navrgel, da gre za eno od najvarnejših držav na svetu in da je Nikola Tesla ob koncu devetnajstega stoletja deloval v Mariboru. Za tem je sledila objava slovenskega veleposlanika v Združenih državah Toneta Kajzerja, ki je Muska prav tako vljudno povabil, da svoje podjetje razširi v Slovenijo in poudaril, da je to domovina Luke Dončića.
Je grajenje Teslovega tako imenovanega gigapodjetja v Sloveniji sploh realna možnost?
"To je bilo absolutno zares, vsekakor smo Slovenci zmožni pripeljati takšno industrijo k nam," meni minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič in dodaja: "Slovenija ni velika, a tudi tako majhna ne, imamo vrhunsko lego, visoko izobraženo delovno silo in kar nekaj izkušenj na področju avtomobilske industrije."
Imamo pa tudi dobro logistiko, o čemer so se lahko pri Tesli prepričali kar sami. Na Instagramu so namreč objavili dve zgodbi iz Luke Koper. Gre za testno pošiljko vozil, doslej so jih z daljnega vzhoda vozili čez severnoevropska pristanišča - pot čez Jadransko morje pa je precej krajša. Voda na slovenski mlin v bitki za novo tovarno, ki bi lahko po besedah ministra Andrijaniča stala nekje, kjer je industrija že sedaj močna. "Mislim, da bi se v prvi fazi posvetovali z lokalnimi skupnostmi, interesa bi bilo najbrž ogromno," še dodaja Andrijanič.
Kaj je glavni namen teh ogromnih Teslinih tovarn?
Največje slovensko podjetje je trenutno Revoz v Novem Mestu, ki zaseda površino skoraj 87 tisoč kvadratnih metrov in zaposluje nekaj več kot tri tisoč ljudi. Teslina mega podjetja so občutno večja. Denimo ta zgrajena v Berlinu meri 300 tisoč kvadratnih metrov in bo zaposlovalo več kot osem tisoč ljudi.
"Širokopotezni cilj Tesle je pospešiti prihod trajnostne energije. Zato bomo napravili kup stvari, s katerimi imamo največ možnosti doseči zastavljeni cilj. Si res želite tone električnih vodov nad sabo? Si želite preobremenjenih pomožnih postaj in gradnje novih transformatorskih postaj v vaših soteskah? Mislim, da si ljudje tega ne želijo," razlaga Musk.
Ideja o trajnostni energiji je na prvi pogled velika prednost za okolje, a za izgradnjo berlinske tovarne so morali podreti kar 92 hektarjev gozda, tovarna pa stoji neposredno nad vodnim virom. Sledili so množični protesti okolijskih aktivistov, a je sodišče odločilo v prid Muska.
Ferdinand Dudenhöffer iz Centera za avtomobilske raziskave pravi: "Tesla ima dovoljenje za odvzem vode za tovarno avtomobilov, ki se tam gradi. In zdaj je nenadoma Tesla sledil vlogi za izgradnjo tovarne baterij. Očitno so vodni viri v Grünheideu in okolici v težavah."
Kljub morebitnim okoljskim težavam - spomnimo, kakšne težave je imel že minister Zdravko Počivalšek v eni od prejšnjih vlad z gradnjo neprimerljivo manjše tovarne Magna v Hočah - pa bi morebitna gradnja gigapodjetja Sloveniji prinesla zajetno vsoto denarja. Musk je v Nemčiji zgolj za zemljišče odštel okoli 41 milijonov evrov, od skupnega zneska štiri milijarde in pol za celotno tovarno.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.