V ponedeljek je bilo ubitih največ izraelskih vojakov od začetka 11-dnevne ofenzive izraelske vojske, in sicer so življenje izgubili trije pripadniki elitnih izraelskih enot Golani. Bizarno pa je, da jih ni ubil palestinski protinapad, temveč izstrelek iz izraelskega tanka. Vojaki v tanku so namreč pomotoma streljali na zgradbo v severni Gazi, ki pa so jo pred tem že okupirali njihovi vojaki. V "prijateljskem ognju" je bilo ranjenih še 24 izraelskih vojakov, so sporočili iz izraelske vojske. V podobnem incidentu je umrl še en vojak. Doslej je bilo tako skupno ubitih deset Izraelcev, od tega trije civilisti.
Na drugi strani je število žrtev neprimerno večje. Po trditvah palestinskih medicinskih delavcev jih je že 631, od tega naj bi bila večina civilistov, med njimi tudi veliko otrok. Izraelska vojska sicer poroča, da so doslej ubili 130 skrajnežev. Veliko trupel naj bi ležalo kar na ulicah. Doslej naj bi bilo ranjenih več kot 2700 Palestincev, številnim pa v slabo založenih bolnišnicah ne morejo pomagati.
Izraelska smrtna žetev pa se nadaljuje tudi danes, ko naj bi umrlo skoraj 80 ljudi. Že navsezgodaj so Gazo napadli z morja. Izstrelki z ene od vojaških ladij so po podatkih zdravstvenih delavcev ubili deset Palestincev v kraju Dejr al Bala. Poleg tega je Izrael zadel tudi šolo v begunskem taborišču Džabalja, ki jo vodijo Združeni narodi. Po trditvah palestinske strani je bilo ubitih najmanj 40 ljudi, medtem ko Združeni narodi govorijo 30 žrtvah. Šolo so prebivalci uporabljali za zaklonišče, izraelska vojska pa je pozneje sporočila, da so iz nje obstreljevali kraje na jugu Izraela. Izraelski izstrelki so zadeli še dve šoli.
Z obstreljevanjem nadaljuje tudi Hamas, katerega raketa je danes prvič priletela več kot 45 kilometrov severovzhodno od Gaze in zadela izraelsko mesto Gadera. Pri tem je bila ranjena triletna deklica. Šole na jugu Izraela so zaprte.
Oglasil se je tudi drugi mož mednarodne teoristične mreže Al Kajda Ajman al Zavahri. V sporočilu, objavljenem na spletu, vse muslimane poziva naj napadajo izraelske, pa tudi zahodne cilje po svetu. Za zgled je postavil egiptovskega vojaka, ki je leta 1985 pobil skupino izraelskih turistov.
Vojaki prodrli do Kan Junisa
Izrael nadaljuje kopensko ofenzivo, ki traja že štiri dni, vojaki so prodrli vse do mesta Kan Junis na jugu območja Gaze. Medtem se vrstijo pozivi mednarodne skupnosti k prekinitvi ognja. Vendar pa svetovni voditelji ne morejo doseči dogovora med sprtima stranema o tem, kdo naj prvi preneha napadati. V Izraelu, ki je jasno izrazil, da je njegova prioriteta varnost, bodo sicer 10. februarja potekale parlamentarne volitve. Palestinsko gibanje Hamas, ki so ga za vodilnega izbrali Palestinci na demokratičnih volitvah, pa zahteva umik izraelske blokade Gaze, kjer večina od 1,5 milijona prebivalcev trpi zaradi pomanjkanja hrane, vode in energije.
Izrael je 27. decembra sprožil zračno ofenzivo na območje Gaze, s čimer je želel ustaviti raketno obstreljevanje judovske države s strani palestinskih borcev. V soboto je v Gazo poslal še več tisoč vojakov in tako začel tudi kopensko ofenzivo. Ob tem zatrjuje, da napadov ne bo ustavil, dokler oborožene skupine v Gazi ne bodo več mogle obstreljevati judovske države.
Resolucija še ni pripravljena
V New Yorku na sedežu ZN pa se nadaljujejo diplomatska prizadevanja za oblikovanje resolucije, s katero bi se Varnostni svet ZN zavzel za takojšnjo ustavitev izraelskih napadov na
Gazo, pa tudi za prekinitev Hamasovega obstreljevanja ciljev v Izraelu.
Poleg tega naj bi Izrael pozvali, naj omogoči dostavo humanitarne
pomoči palestinskim civilistom v Gazi. Diplomati so sprva trdili, da bo besedilo pripravljeno že sredi tedna, a so predstavniki Združenih držav pozneje to zanikali. Nared naj bi bilo najkasneje konec tedna ali v začetku naslednjega.
Pogovorov na sedežu ZN se bo udeležil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas. Vodja francoske komisije Bernard Kouchner medtem z arabskimi predstavniki, ki zahtevajo takojšnji odziv ZN na razmere v Gazi, usklajuje predlog resolucije. Francija namreč ta mesec predseduje Varnostnemu svetu ZN. V New York je pripotovala tudi ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice, končno pa se je oglasil tudi bodoči ameriški predsednik Barack Obama. Povedal je le, da ga skrbi veliko število civilnih žrtev.
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak pa je medtem predstavil nov predlog sporazuma. Po njem bi morali obe strani pristati na takojšnjo prekinitev ognja za določen čas. V tem času bi lahko na območje Gaze nemoteno pritekala humanitarna pomoč, izraelski in palestinski predstavniki pa bi se dogovarjali o trajnem miru.
Pot do dogovora bo težka. Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni trdi, da ZN ne bi smeli obravnavati konflikta. "To ni konflikt, o katerem bi morali razpravljati Združeni narodi. To je vojna proti terorizmu in od mednarodne skupnosti pričakujemo, da bo teroristom poslala pravo sporočilo. To je, da ne bodo dobili pomoči ali legitimacije od mednarodne skupnosti, sploh pa ne od Združenih narodov," je dejala. Po njenem mnenju je Hamas teroristična organizacije, ki poleg Izraelcev ogroža tudi Palestince in druge narode v regiji.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.