Oblasti so potrdile, da je bila smrt moškega na Floridi posledica eksplozije vaporizatorja, posebne vrste elektronske cigarete. Nesreča se je zgodila 5. maja letos na Floridi, obdukcija pa je pokazala, da je smrt povzročila eksplozija, ko je moškega del naprave tako silovito zadel v glavo, da je umrl, zaradi požara, ki ga je povzročila eksplozija, pa je utrpel tudi hude opekline. Čeprav vedno več ljudi uporablja takšne naprave, so smrtne žrtve zaradi takšnih dogodkov redke, poroča The New York Times. Proizvajalec te znamke elektronskih cigaret je v odzivu dejal, da njihove naprave običajno ne eksplodirajo, in dodal, da je bila težava verjetno v bateriji.
Majhna možnost, a posledice so lahko grozljive
Med leti 2009 in 2016 je bilo v ZDA sicer 195 primerov požarov in eksplozij, povezanih z elektronskimi cigareti, v nobenem od njih pa ni bilo smrtnih žrtev. Večinoma pa so ugotovili, da so eksplozije povezane z litij-ionskimi baterijami, ker so te bolj nagnjene k eksploziji.
Nevarnost takšnih izdelkov je predvsem v tem, da ob uporabi drugega izdelka, baterije, za katero obstaja možnosti eksplozije, ne postavite v neposredno bližino telesa. Tovrstne poškodbe so namreč največkrat posledica neposrednega stika med telesom in baterijo. Čeprav je verjetnost eksplozije takšnih izdelkov sicer res nizka, pa so posledice v tem primeru lahko grozljive in celo smrtne.
Elektronske cigarete prav tako škodljive zdravju
Elektronska cigareta uporabniku omogoča vdihavanje nikotina, arom in drugih snovi. S segrevanjem tekočine, ki je v elektronski cigareti, nastaja aerosol, ki ga uporabnik vdihuje.
Čeprav zagovorniki elektronskih cigaret trdijo, da lahko te pripomorejo k opustitvi kajenja, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da tudi elektronske cigarete vsebujejo zdravju škodljive snovi: "V tekočini in aerosolu elektronskih cigaret so našli tudi rakotvorne, dražilne in strupene snovi, njihova vsebnost je v različnih elektronskih cigaretah različna. V primerjavi s tobačnim dimom je koncentracija teh snovi v aerosolu elektronskih cigaret večinoma nižja. Ne glede na nizke koncentracije teh snovi, pa gre pri uporabnikih elektronskih cigaret za dolgotrajno in ponavljajočo se izpostavljenost, zato nizke ravni teh snovi ne zagotavljajo zaščite za zdravje."
Kot pojasnjujejo, ni možno podajati splošnih ugotovitev glede vsebnosti, kakovosti in drugih značilnosti, ki bi veljale za vse elektronske cigarete: "elektronska cigareta je namreč novejši izdelek, ki je na trgu okoli deset let. Že pred nekaj leti je obstajalo vsaj 470 različnih blagovnih znamk elektronskih cigaret in okoli 7.700 različnih arom. Trg elektronskih cigaret se zelo hitro spreminja , elektronske cigarete so zasnovane in izdelane na različne načine, kar vpliva na njihove značilnosti, varnost in potencialno strupenost."
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.