Tujina

El Baradej: To ni zadnja priložnost

Bagdad/Washington/Berlin, 08. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Blix pred odhodom na letališče v Larnaki ni bil zgovoren:"Ne dajem nobenih napovedi," je dejal. Iraško vodstvo bosta med dvodnevnim obiskom skušala prepričati v polno sodelovanje v programu dela inšpektorjev ter v predložitev dokazov glede orožja za množično uničevanje, s katerim naj bi domnevno razpolagal iraški režim. Po Blixovem mnenju je brez aktivnega sodelovanja Iraka težko opraviti učinkovite inšpekcije, iraški časniki pa pišejo, da so oblasti odločene, da se obisk konča z uspehom.

Hans Blix in Mohamed el Baradej bosta v Bagdadu dva dni (Foto: Reuters)
Hans Blix in Mohamed el Baradej bosta v Bagdadu dva dni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Blix in El Baradej sta se na poti v Bagdad v četrtek ustavila v Londonu, kjer sta opozorila, da Irak z inšpektorji za nadzor nad iraškim orožjem za množično uničevanje ne sodeluje popolnoma. Ob tem sta izrazila upanje, da bo njuna misija v Iraku ključna. "Upava, da bova zagotovila polno, 100-odstotno sodelovanje s strani Iraka," je dejal El Baradej.

Britanska vlada je priznala, da je t.i. tajni dosje o Iraku delno prepisan iz starih, že objavljenih znanstvenih del, večji del iz članka nekega študenta. Tiskovni predstavnik britanskega premiera Blaira je priznal, da so storili napako, ko v dosjeju niso navajali vira, zanikal pa je, da bi vlada lagala. Kar je zapisano v dosjeju, ustreza dejstvom, je dodal.

Blix je pozdravil znake iraške dobre volje za sodelovanje z inšpektorji. Ti so namreč v četrtek opravili prvo zaslišanje iraških znanstvenikov brez navzočnosti oblasti, v petek pa so na samem zaslišali še tri znanstvenike. Inšpektorji so se na ločenih srečanjih pogovarjali z nekim pomembnim znanstvenikom, strokovnjakom za rakete in s kemijskim strokovnjakom. Kot je ob tem dodal tiskovni predstavnik ZN Hiro Ueki, na omenjenih srečanjih, ki so trajala več ur, ni bilo iraških prič, govora pa naj bi bilo "o več zadevah, povezanih z iraškim oboroževalnim programom".

Iraške oblasti so poleg tega inšpektorjem odobrile nekatera nova pooblastila, med drugim nadzorne prelete z vohunskimi letali U 2. Blix in Baradej naj bi sicer o poteku inšpekcij 14. februarja ponovno poročala v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Potem ko je ameriški državni sekretar Colin Powell v sredo pred Varnostnim svetom Združenih narodov predstavil ameriške dokaze, da Irak poseduje orožje za množično uničevanje, je ameriški predsednik George Bush v četrtek poudaril, da je igre z iraškim zavajanjem konec in da bo Sadam Husein zaustavljen. Bush je sicer dopustil možnost sprejema nove resolucije o Iraku, vendar le takšne, ki bi potrdila odločnost mednarodne skupnosti za razorožitev Iraka. V nasprotnem primeru so ZDA, kot je poudaril, skupaj z vse večjim številom zaveznikov odločene to storiti same.

Kmalu nova resolucija o Iraku?

Kaj bo z Irakom storil varnostni svet?
Kaj bo z Irakom storil varnostni svet? FOTO: Reuters

Medtem britanski tisk ugiba o novi resoluciji varnostnega sveta o Iraku, ki bi omogočila vojaško posredovanje proti režimu predsednika Sadama Huseina. Kot poroča britanski časnik The Independent, ZDA in Velika Britanija želita sprejetje resolucije, ki bi bila dovolj dvoumna, da bi omogočila vojno proti Iraku, obenem pa ne bi tvegali, da bi veto nanjo vložila Francija. Slednje naj bi po navedbah časnika, ki se sklicuje na neimenovane visoke diplomate, dosegli tako, da resolucija ne bi neposredno omogočala uporabe sile; iraškemu voditelju Huseinu naj bi zgolj naložila, naj povsem izpolni zahteve, ponovila pa naj bi tudi, da Bagdad resno krši obveznosti glede razoroževanja in sodelovanja z inšpektorji. Sicer naj bi prvo različico besedila resolucije pripravljal London, predlagati pa bi jo utegnili po 14. februarju, ko bosta varnostnemu svetu poročala Blix in El Baradej.

Južnoafriška republika pa je v petek v imenu gibanja neuvrščenih zahtevala sklic javnega zasedanja varnostnega sveta o Iraku. Tiskovni predstavnik varnostnega sveta, ki mu trenutno predseduje Nemčija, Dirck Rotenberg, ni mogel potrditi, da bo do javnega zasedanja - po navedbah diplomatov naj bi to bilo 18. februarja.

"Predsednik in ostali člani administracije bodo nadaljevali diplomatske pogovore, s katerimi bi dosegli sprejetje resolucije, ki bi bila resna, učinkovita in sprejemljiva. Ta proces se je šele začel," je v petek dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer Fleischer. "Predsednik bo imel prihodnji teden vrsto srečanj in telefonskih pogovorov. Med drugim naj bi se sešel z avstralskim premierom Johnom Howardom in z ekvadorskim predsednikom Luciem Gutierrezom," je še povedal.

Bush se je v noči na soboto že pogovarjal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, ki je menil, da je potrebno pri odločanju mednarodne skupnosti, kaj storiti z Irakom, ohraniti avtoriteto varnostnega sveta. Po besedah kitajskega voditelja naj bi inšpektorji "v celoti gledano dosegli napredek, še vedno pa obstajajo določeni problemi". Bush in Jiang naj bi se prav tako pogovarjala o napetostih v zvezi s Severno Korejo.

ZDA zmanjšujejo diplomatsko in povečujejo vojaško prisotnost na območju

Napad na Irak pa je vse bližje, kar dokazujejo tudi izjave diplomatskih virov, po katerih naj bi ZDA načrtovale nadaljnje zmanjševanje števila diplomatskega osebja v več državah Bližnjega vzhoda. Tako naj bi State Department kmalu izdal "dovoljenja za prostovoljni odhod" ameriških diplomatov in njihovih družin iz Izraela, Jordanije, Libanona in Sirije. "Gre predvsem za države, ki so v dosegu iraških raket vrste scud," je pojasnil neki ameriški predstavnik.

Letalonosilka Kitty Hawk (Foto: Reuters)
Letalonosilka Kitty Hawk (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Medtem pa bo z Japonske proti Bližnjemu vzhodu v prihodnjih dneh odplula že peta ameriška letalonosilka, USS Kitty Hawk. Po navedbah predstavnikov ameriške vojne mornarice naj bi USS Kitty Hawk nadomestila letalonosilka USS Carl Vinson.

Se tudi Sean Penn odpravlja v Irak?
Se tudi Sean Penn odpravlja v Irak? FOTO: Reuters

Nadaljuje se tudi propagandna vojna. Bela hiša je v petek vse Američane, ki so se namenili v Bagdad, kjer naj bi izrazili nasprotovanje vojni v Iraku, posvarila pred morebitno zlorabo s strani iraškega režima. "Ljudje lahko v ZDA svobodno protestirajo in predsednik Bush to razume in spoštuje. Toda če se bodo Američani odpravili v Bagdad, morajo biti pozorni, da jih režim Sadama Huseina ne bo izrabil, kar je v nasprotju s tradicijo iskrenosti in verodostojnosti ZDA," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Fleischer. Komentar naj bi se nanašal na posameznike, denimo igralca Seana Penna, ki so se odpravili v Bagdad, da bi kritizirali ameriško politiko do Iraka.

Pariz in Berlin izdelujeta načrt razorožitve Iraka?

Kot piše nemški tednik Der Spiegel, Francija in Nemčija izdelujeta načrt popolne razorožitve Iraka, s katerim bi se lahko izognili vojni. Načrt naj bi predvideval, da bi modre čelade Združenih narodov za več let prevzele nadzor nad Irakom in zagotovile njegovo razorožitev, celoten Irak bi razglasili za območje prepovedi preletov, francoska izvidniška letala pa bi iz zraka podpirala delo inšpektorjev, katerih število bi potrojili. Poostrili bi nadzor nad izvozom in mednarodne sporazume z iraškimi sosedami, s katerimi bi preprečili tihotapljenje nafte, ki velja za glavni vir iraških dohodkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20