''Ko se bodo odprla vrata za kandidaturo, se bom prijavil,'' je El Baradej izjavil v intervjuju na zasebni televiziji ONTV.
El Baradej je dopolnila k ustavi obsodil kot ''površna'' in pozval vojsko, da referendum izvede po načrtovanem 19. marcu. Pravi, da ustavna dopolnila kljub omejitvi trajanja mandatov in možnosti vstopa neodvisnih kandidatov v predsedniško tekmo ne omejujejo predsedniške moči, predvidena ustavna dopolnila pa ne dopuščajo dovolj časa za oblikovanje strank.
''Jaz ne bom glasoval za ta dopolnila, ampak proti njim,'' je bil včeraj odločen El Baradej. ''Ustava, ki jo Egipčani trenutno imamo, je padla z Mubarakom. Žalitev revolucije bi bila, če bi jo priklicali nazaj v življenje.'' Pozval je k oblikovanju nove ustave, predsedniškim in nato parlamentarnim volitvam, poroča egiptovski spletni medij ahramonline.
Nekdanji vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo je bil od začetka protestov v Egiptu eden najostrejših kritikov nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka, ki je odstopil 11. februarja. Egiptovski parlament je bil razpuščen, ustava pa suspendirana. Državo do predsedniških volitev, katerih točen datum še ni zna, vodi svet, sestavljen iz visokih predstavnikov vojske.
Musa konkretno o programu
Amr Musa, generalni sekretar arabske lige, sicer še mora uradno napovedati svojo kandidaturo, a je včeraj v triurnem pogovoru z občinstvom v kairskem kulturnem centru El Sawy spregovoril o svojem videnju pooblastil in nalog egiptovskega predsednika.
Musa je na začetku poudaril, da bo, ko bo napovedal svojo kandidaturo, jasno povedal, da se poteguje za en in zgolj en mandat. Tisti, ki bo na koncu izvoljen za predsednika, je dejal Musa, bo moral vladati v imenu ljudstva, ''kar pomeni, da bo delal tisto, s čem se strinja večina ljudi,'' namesto da bi vladal ljudstvu, za kar je po njegovih besedah šlo pri Mubaraku.
Priljubljeni egiptovski diplomat je precej direktno razgrnil svoj predsedniški program, ki na notranjepolitični ravni namesto ukinitve predvideva preobrazbo službe državne varnosti in oster boj proti korupciji, na zunanjepolitični pa ohranitev miru z Izraelom in sodelovanje namesto podrejanja v odnosu do Združenih držav. Večjo vlogo v Egiptu bi morali po njegovem prepričanju dobiti ženske in mladi.
Muso je publika kritizirala zaradi izmikajočih odgovorov o situaciji v Libiji, njegovega udejstvovanja v Arabski ligi, predvsem pa zaradi poziva demonstrantom na trgu Tahrir, ko jim je predlagal, da sprejmejo dogovor, ki je v zameno za umik iz trga ponujal postopno Mubarakovo slovo od oblasti, poroča ahramonline.
Po obmetavanju s kamenjem vojska izpraznila Tahrir
Egiptovske državna televizija je včeraj poročala o napadu na protestnike, ki so tudi po sestopu Mubaraka taborili na trgu Tahrir v centru Kaira in zahtevali izpolnitev zahtev revolucije.
Po poročanju ORF je nekaj sto podpornikov strmoglavljenega predsednika z mačetami in kamenjem napadlo vztrajne protestnike, medtem ko ahramonline pravi, da je šlo za lastnike trgovin v središču mesta, ki pravijo, da jim zasedba trga kvari posel. V neredih je bilo lažje ranjenih 20 ljudi. Posredovala je vojska, ki je izpraznila trg.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.