Zunanje ministrstvo je sporočilo, da še vedno stoji za odločitvijo iz leta 2012 o podelitvi zatočišča ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu zaradi legitimnih skrbi, da se sooča s političnim pregonom, vendar pa obenem spoštuje suverenost drugih držav in se ne vpleta ali podpira kandidate na tujih volitvah.
WikiLeaks je 24 ur pred tem sporočil, da je Ekvador odklopil internet Assangeu že v soboto zaradi objav elektronske pošte demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton.
WikiLeaks trdi, da je odklop zahteval ameriški državni sekretar John Kerry na srečanju z ekvadorskim predsednikom Rafaelom Correo septembra v Kolumbiji, ko je tamkajšnja vlada podpisala sporazum z levičarskimi gverilci.
State Department to zanika skupaj z informacijo, da se je Kerry sploh pogovarjal s Correo in tudi levičarska vlada Corree pravi, da je ukrepala na lastno pest brez pritiska iz tujine. Zunanje ministrstvo Ekvadorja ni povedalo za koliko časa bo Assange izklopljen, čeprav pa naj omejitve ne bi bile popolne, saj naj bi mu še naprej omogočali opravljanje njegovih novinarskih dejavnosti.
Assange je tako dobil diplomatsko opozorilo, da mu lahko Ekvador odreče gostoljubje in tako pride v roke britanskim oblastem, ki ga bodo predale Švedski, od tam pa je le še korak do izročitve ZDA. Predsednik Correa je namreč že jasno povedal, da si želi, da na ameriških volitvah zmaga Clintonova in ne republikanec Donald Trump.
"V dobro ZDA in sveta in zaradi tega, ker jo osebno cenim, bi rad videl, da Hillary zmaga," je Correa septembra povedal ruski mednarodni televiziji RT.
WikiLeaks je sicer tudi po soboti objavljal ukradeno elektronsko pošto iz kampanje Hillary Clinton, vendar pa doslej ni spravil na dan nobenega dovolj vročega krompirja, da bi pozornost ameriških medijev obrnil od Trumpa. Vse kar je bilo objavljeno, je javnosti že znano.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.