Tujina

Ekstremne temperature po Evropi vztrajajo, požari na Portugalskem

Ljubljana, 06. 08. 2018 14.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, N.P., / U.Z.
Komentarji
4

Ekstremnim temperaturam po Evropi ni videti konca. Tudi Slovenijo je zajel vročinski val, ki še vedno traja, vročina pa vztraja tudi v sosednji Avstriji in na Hrvaškem. Zaradi ekstremne vročine se na jugu Portugalske v regiji Algarve borijo s požari, temperature nad 40 stopinj Celzija pa vztrajajo tudi v Španiji.

Peklensko poletje ne pojenja. Na Hrvaškem bodo temperature še vztrajale nad 30 stopinj Celzija. Za reško regijo so danes zaradi visokih temperatur izdali rdeči alarm, opozorilo pa velja tudi za kninsko, splitsko in dubrovniško regijo. Za preostanek tedna pa so rdeči alarm razglasili tudi za splitsko in dubrovniško regijo.

Vročina vztraja tudi pri naših severnih sosedih. V središču Dunaja so zabeležili že 14. tropsko noč zapored - toliko noči temperature niso padle pod 20 stopinj Celzija. S tem se avstrijska prestolnica približuje vročinskemu rekordu. Doslej najdaljši nepretrgani niz tropskih noči, in sicer 17, so zabeležili leta 1994.

V Švici je morala zaradi vročine svoje načrte spremeniti vojska. Ker se zaradi visokih temperatur mehča asfalt, vojska s tanki čez dan ne more na vse ceste. Prav tako so na večerne ali zgodnje jutranje ure preložili pohode in druge telesne aktivnosti vojakov, ki jim morajo nadrejeni tudi odrejati odmore za pitje in pri tem preverjati, ali so res spili dovolj vode. O kolapsih švicarskih vojakov za zdaj sicer niso poročali.

Francoze vrhunec vročinskega vala čaka v naslednjih dneh.

Vročinski val v Španiji zahteval sedem smrtnih žrtev

V španski pokrajini Estremadura so se temperature spustile s 44 stopinj na "borih" 42 stopinj Celzija. Vročinski val je doslej zahteval sedem smrtnih žrtev. Med njimi je tudi 40-letni nemški državljan, ki je za posledicami vročinskega udara v nedeljo umrl na romarski poti Camino de Santiago.

Še dva človeka sta po poročanju španske tiskovne agencije Europa Press zaradi vročine umrla v mestu Tarragona na severovzhodu Španije, trije pa v Kataloniji. Umrl je tudi 81-letni moški iz mesta Miajadas na zahodu države.

Gasilci so medtem vzpostavili nadzor nad požarom v provinci Huelva na jugozahodu Španije, ki meji na južno portugalsko regijo Algarve, kjer prav tako še vedno gori.

Gozdni požar na Portugalskem poškodoval več ljudi

V priljubljeni turistični regiji Algarve na jugu Portugalske je izbruhnil gozdni požar, v katerem je bilo poškodovanih 24 ljudi, od tega najmanj ena ženska huje. Evakuirali so več krajev in najmanj en hotelski kompleks.

Gozdni požar na goratem območju blizu mesta Monchique še ni pod nadzorom. Z ognjenimi zublji se bori več kot tisoč gasilcev s 300 vozili in letalom za gašenje.

Gasilec na območju požara.
Gasilec na območju požara. FOTO: AP

Po podatkih gasilcev je bilo v požaru poškodovanih najmanj 24 ljudi. Stanje ene od žrtev, 72-letne ženske, je tako resno, da so jo morali s helikopterjem prepeljati v bolnišnico v Lizbono.

Na Portugalskem so čez vikend izmerili najvišjo temperaturo v zadnjih 18 letih, in sicer 41,6 stopinje Celzija.

Rekordna operacija EU ob gašenju požarov na Švedskem

Pomoč pri gašenju nedavnih obsežnih požarov na Švedskem je bila največja evropska operacija civilne zaščite v boju proti gozdnim požarom v zadnjem desetletju in hkrati doslej največja operacija pri gašenju gozdnih požarov v številu zagotovljenih ljudi za pomoč, so sporočili iz Evropske komisije.

Kot so pojasnili v Bruslju, je bilo v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite za pomoč Švedski pri gašenju najobsežnejših požarov v zgodovini države mobiliziranih več kot 360 gasilcev, sedem letal, šest helikopterjev in 67 vozil. Med operacijo so piloti opravili 815 ur letenja in ob tem nad požari 8822-krat izpustili tovor vode.

Posnetek požarov na Švedskem iz vesolja.
Posnetek požarov na Švedskem iz vesolja. FOTO: ESA

EU je usklajevala kolektivno pomoč Švedski iz Italije, Francije, Nemčije, Litve, Danske, Portugalske in Poljske. Svojo pomoč so ponudile tudi Avstrija, Češka in Turčija. Prek programa Copernicus pa je EU Švedski zagotovila 37 satelitskih zemljevidov. Krila je tudi 1,15 milijona evrov za stroške prevoza gasilcev in druge pomoči na Švedsko iz drugih evropskih držav.

Evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Hristos Stilianides, ki je trenutno na obisku na Švedskem, je ob tem opozoril, da uničujoči gozdni požari na Švedskem potrjujejo vpliv podnebnih sprememb, ki so naša nova realnost.

Spomnimo, več deset požarov je Švedsko prizadelo julija med neobičajno dolgim vročinskim valom. Letošnji julij je bil v tej skandinavski državi po navedbah vremenoslovcev najtoplejši v zadnjih 260 letih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mimi33s
07. 08. 2018 20.45
Zivim v nemciji in letos so temperature ekstremno visoke povprecje 37c ze en mesec. Je postalo ze neznosno.
gasper111
06. 08. 2018 17.29
+1
Strinjam se, da so temperature 40°C in več nečloveške, ampak temu v Sloveniji pa težko rečemo vročinski val. Temperature med 30 in 35 se mi namreč ne za to okolje v tem letnem času zdiko povsem običajne. Morda bi glede na povprečje lahko govorili o rahlem povišanju temperature nikakor pa ne o vročinskem valu. 24 ur kot običajno spet napihuje stvari.
Helix Nebula
06. 08. 2018 18.31
+7
30-35 pri nas je vročinski val. Je pa to običajno da je vsako poletje kak vročinski val.
gasper111
06. 08. 2018 21.35
-3
..da v Sloveniji pri 32-ih ob dveh popoldan sredi poletja lahko govorimo o vročinskem valu? V to me pa ne boš prepričal.