Še dva meseca in pol ni minilo od izginotja malezijskega boeinga 777 na letu iz Kuala Lumpurja v Peking, ko je luč sveta že ugledala prva knjiga o eni največjih skrivnosti današnjega časa. Avtor dela je Britanec Nigel Cawthorne, naslov pa precej predvidljiv – Let MH370: Misterij.
Medtem ko ekipe še vedno prečesavajo območje, kjer naj bi izginilo letalo, za katerim po več kot dveh mesecih niso našli prav nobene sledi, še Cawthorne v knjigi poigrava z doslej ne preveč pogosto omenjano teorijo, da je letalo izginilo potem, ko ga je po nesreči zadel izstrelek, izstreljen med skupno vojaško vajo ameriškega in tajskega letalstva. Vse, kar se je zgodilo potem, pa je le način, kako nesrečo prikriti, trdi Cawthorne.
Trdi, da so preiskavo iz Južnokitajskega morja namerno preusmerili na jug Indijskega oceana, da bi prikrili sledi nesreče. In pravi, da usoda potnikov svetovni javnosti in njihovim svojcem ne bo nikoli povsem pojasnjena.
"So umrli v trenutku, ne da bi se sploh zavedali, kaj se je zgodilo, ali v strahu in bolečinah v ognjeni krogli, ki je z veliko hitrostjo letela proti tlem?" se sprašuje avtor.
Svojo teorijo sicer gradi na pričevanju delavca naftne ploščadi, ki trdi, da je videl letalo, ki je gorelo, približno v času, ko so bile izključene komunikacijske naprave letala. Ploščad se nahaja v neposredni bližini kraja, kjer so bile takrat skupne vojaške vaje Američanov in Tajcev.
Cawthorne tudi ne razume, zakaj pogrešano letalo še vedno iščejo na območju, kjer doslej niso našli ene same sledi – razen, če ne gre za namerno zavajanje.
Na knjigo se je takoj po objavi odzvala družina avstralskega potnika pogrešanega letala Roda Burrowsa. Prav dobrega mnenja o njej nimajo, čudi jih, da je izšla tako kmalu in poudarjajo, da v njej ni enega samega odgovora.
Čeprav ne prinaša odgovorov, skoraj ni dvoma, da bo Cawthorne po zaslugi knjige občutno izboljšal stanje na svojem bančnem računu. Pa ni edini. Na filmskem festivalu v Cannesu družba Rupesh Paul Productions promovira film The Vanishing Act, ki bi naj luč sveta ugledal jeseni, gre pa za zgodbo, ki bo temeljila na izginotju malezijskega boeinga. Sicer le približno, saj filmski ustvarjalci priznavajo, da ni mogoče dosledno slediti zgodbi, ki se še razvija, a tudi oni računajo na številne gledalce.
Prav nič filmsko ni medtem iskanje pogrešanega boeinga. Ob dragem prečesavanju morskega dna s podvodnimi roboti, preiskovalci vedno znova analizirajo zadnje znane podatke o lokaciji in možnih smereh na podlagi količine goriva, ki je bila v rezervoarjih letala v času izginotja. A čeprav je iskanje zamudno in drago, pravijo, da bodo iskali, dokler ne bodo našli odgovorov, ki si jih najbolj želijo prav svojci 239 ljudi na krovu letala.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.