V današnjih bombnih eksplozijah v iraškem glavnem mestu Bagdad je umrlo vsaj 112 ljudi, 198 pa je bilo ranjenih. Gre za najbolj krvav dan v Bagdadu od konca oktobra, ko je bilo v dveh napadih z avtomobilom bombo ubitih več kot 150 ljudi. To je sicer že drugi napad v zadnjh dveh dneh, saj je v ponedeljek v šiitski šoli prišlo do eksplozije, v kateri je umrlo osem ljudi.
Glavnina eksplozij je odjeknila v središču Bagdada, njihova tarča pa so bile iraške oblasti. V samo nekaj minutah so tako odjeknile tri eksplozije – v bližini ministrstva za delo, pred sodiščem nedaleč od strogo varovane Zelene cone ter na tržnici nedaleč od novega finančnega ministrstva.
Kakšno uro pred tem je v južnem bagdadskem predmestju Dora samomorilski napadalec z avtomobilom zapeljal v policijsko patruljo. Pri tem naj bi ubil 15 ljudi, od tega tri policiste, 12 pa je bilo študentov z bližnje tehnične visoke šole. Odgovornosti za napade ni prevzel še nihče, oblasti pa sumijo skupine, povezane s teroristično mrežo Al Kaida.
Iračani so opazili gost dim na vsaj dveh lokacijah v mestu, eksplozija pa je uničila različna okna na hišah. Tri osebe so umrle v eksploziji v južnem delu predmestja Bagdada, drugi pa so umrli v centru čez pol ure, je sporočila iraška policija.
Napadi spodkopavajo varnost
Bombni napadi v Iraku spodkopavajo že tako krhko varnost v državi. Po poročanju ameriških sil naj bi se nasilje v državi v zadnjih letih zmanjšalo. V novembru so zabeležili najmanjše število smrtnih žrtev od ameriške invazije na Irak leta 2003.
Nasilje v Iraku upadlo
Nasilje v Iraku je v minulem mesecu dramatično upadlo. Po podatkih iraških oblasti je bilo tako v novembru v nasilju ubitih 122 ljudi, kar je najmanj od začetka ameriške invazije na to državo leta 2003. Oktobra je bila ta številka sicer precej višja, predvsem zaradi dvojnega samomorilskega napada na vladne urade v Bagdadu, v katerem je bilo ubitih več kot 150 ljudi. Podoben napad, tako po tarčah kot številu žrtev, se je zgodil tudi avgusta.
Do tokratnega napada prihaja po tem, ko je iraški parlament v nedeljo po dolgotrajnih zapletih vendarle sprejel nov zakon o volitvah in tako omogočil izvedbo parlamentarnih volitev v državi v začetku prihodnjega leta. Tričlanski predsedniški svet pa je danes odločil, da bodo volitve potekale 6. marca prihodnje leto.
Po besedah predsednika iraške volilne komisije Faradža al Hajdarija je predsedniški svet odobril preložitev volitev, sprva predvidenih za 16. januar, da bi uslužbencem dal na voljo dovolj časa za organizacijo volitev.
Umrlo šest učencev
V eksploziji streliva v bagdadski šiitski šoli je umrlo osem ljudi, med njimi šest učencev. Ranjenih je bilo 41 oseb, med njimi 3 učitelji in 25 učencev. Po navedbah iraških varnostnih sil eksplozije ni povzročila bomba, temveč je prišlo do nenamernega sproženja orožja, ki je bilo skrito v šoli. Eksplozija naj bi odjeknila, ko je ravnatelj šole danes zažigal smeti.
Severno od Bagdada pa je bilo v ponedeljek ubitih šest pripadnikov milice Sahva, ki se bori proti Al Kaidi. Pripadnike milice je na nadzorni točki v vasi Nadim ustrelila skupina petih oborožencev. Še en napad se je zgodil v bližnjem mestu Tarmijah, kjer so napadalci vrgli v zrak hišo poveljnika Sahve Abuja Mustafe, pri čemer je življenje izgubila njegova žena, njegova sin in hči pa sta bila ranjena.
EU obsodila nasilje
Evropska unija je današnjo serijo "ostudnih terorističnih napadov" v Bagdadu že obsodila in ocenila, da so poskušali napadalci z njimi destabilizirati Irak. Kot je še zapisalo švedsko predsedstvo EU, Unija vse prizadete strani poziva, da se soočijo z obstoječo varnostno situacijo ter "si prizadevajo za stabilno in demokratično okolje".
Napade je obsodil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun. "Pretresen sem in najostreje obsojam te grozljive bombne napade proti civilistom. To je nesprejemljivo, to je treba ustaviti," je dejal Ban.
Tudi ZDA so obsodile današnje napade v Bagdadu. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je sporočil, da iraški voditelji, ki so nedavno sprejeli volilno zakonodajo, državo vodijo v pravo smer in da se nekateri "očitno počutijo ogrožene zaradi tega".
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je izrazil ogorčenost in napade označil za barbarske. "Prepričan sem, da dejanja kriminalcev ne morejo ustaviti političnega procesa vaše države na poti demokratičnega razvoja," je zapisal v sožalni brzojavki iraškemu predsedniku Džalalu Talabaniju.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.