
Na vzhodu libanonske prestolnice Bejrut je okoli 9. ure po krajevnem času (8. ure po srednjeevropskem) odjeknila silovita eksplozija, v kateri so bili poleg proti Siriji usmerjenega poslanca in direktorja dnevnika An Nahar Gebrana Tuenija ubiti še trije ljudje, najmanj 10 pa je bilo ranjenih, je potrdila policija. Poškodovane so prepeljali v bližnjo bolnišnico.
Eksplozija, ki je odjeknila v bližini nekega hotela v okraju Hzamieh, je povzročila požar, policija pa je prizorišče eksplozije že zaprla za javnost. Poškodovanih je več okoliških stavb in vozil, ki so stala v bližini.
Odgovornost za napad je v pisnem sporočilu agenciji Reuters prevzela neka doslej neznana skupina, ki sebe imenuje Borci za enotnost in svobodo Levanta. Avtentičnosti sporočila ni mogoče preveriti, so sporočili iz agencije.
Obtožbe letijo na Sirijo
Libanonski poslanec Walid Jumblatt je prepričan, da za današnjim napadom stoji Sirija. ''Dovolj imamo ubijanja, dovolj atentatov. Tuenija je bil tarča atentatorjev, ker se je boril za svobodo,'' je dejal.
Sirske oblasti pa so sporočile, da je do eksplozije prišlo v obdobju, ko je država najbolj na udaru. Ker je eksplozija odjeknila zdaj, večina meni, da za napadom stoji Sirija.
Napad se je namreč zgodil manj kot 24 ur pred predvideno obravnavo poročilo nemškega tožilca Detleva Mehlisa o okoliščinah februarskega umora nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja v Varnostnem svetu Združenih narodov.
V predhodnem poročilu je oktobra Mehlis zapisal, da za atentatom na priljubljenega libanonskega politika, v katerem je bilo februarja ubitih še 20 ljudi, stojijo visoki predstavniki sirske in libanonske tajne službe.
"Obstajajo razlogi za ugotovitev, da je bila odločitev za umor nekdanjega predsednika libanonske vlade Rafika Haririja sprejeta z odobritvijo visokih sirskih varnostnih predstavnikov in v dogovoru z njihovimi sozarotniki znotraj libanonskih varnostnih sil," je zapisal v 54-stranskem poročilu. Mehlis je Sirijo tudi obtožil, da je z njim pri raziskavi sodelovala samo v "določeni meri".