V mestu Kayseri v osrednjem delu Turčija je danes v bližini avtobusa odjeknila močna eksplozija. Umrlo je 13 vojakov, 48 je ranjenih, je sporočila turška vojska in dodala, da so bili na avtobusu navadni vojaki in nižji častniki, ki so bili na izletu.
Ranjeni so bili tudi civilisti, tako da je skupno število ranjenih 55 oseb, je dodal notranji minister Suleyman Soylu, ki je že obiskal kraj napada. Od tega jih je 12 v intenzivni negi, šest pa v kritičnem stanju. Izpostavil je, da je teroristični napad izvedel samomorilski napadalec in da je Turčija odločena, da bo končala to nasilje.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v izjavi izpostavil, da so tarča terorističnih dejanj v Turčiji "vseh 79 milijonov državljanov skupaj z vojaki in policisti". Ne da bi izrecno navedel napad v Kayseriju, je dejal, da je Turčija tarča vseh terorističnih skupin, še posebej pa prepovedane Kurdske delavske stranke. "Odločno se bomo borili proti tem terorističnim organizacijam v duhu naše nacionalne mobilizacije," je dejal.
Nacionalno mobilizacijo je sicer razglasil po terorističnem napadu pred tednom dni v Istanbulu, v katerem je bilo ubitih 44 ljudi, od tega 36 policistov. Odgovornost za napad je prevzela celica kurdskih skrajnežev TAK, ki se je pred časom odcepila od PKK.
Kaj je slovenski predsednik Borut Pahor dejal o razmerah v Turčiji:
V pogovoru za TV Slovenija pred odhodom iz Istanbula je Pahor ocenil, da se razmere sicer ne bodo kmalu uredile, da pa je pomembno sporočilo Slovenije, da je za dolgoročno rešitev razmer v Turčiji in regiji pomembno, da se ukrepi po poskusu državnega udara proti domnevnim storilcem vrnejo v okvire pravne države. Meni sicer, da bo za rezultate potrebnih veliko skupnih naporov in poglobitve medsebojnega zaupanja med EU in Turčijo, ki je po 15. juliju skrhano.
Glede teh vprašanj, kot tudi uresničevanja begunskega dogovora med EU in Turčijo, pa je kot pomembno izpostavil to, da je v pogovorih v Ankari prevladala naklonjenost dialogu. "Evropa in Turčija zaenkrat ostajata partnerici, in dokler je tako, dokler bo tako, ostaja upanje, da bomo te probleme uredili na miren način," je dejal.
Potem ko je v minulih tednih ob Turčiji obiskal tudi Jordanijo, Egipt in Iran, je izrazil zadovoljstvo s to svojo turnejo, kot njen glavni cilj pa izpostavil "okrepitev razumevanja in prijateljstva z vsemi glavnimi protagonisti v regiji". Sedaj tudi bolje razume, da so ne samo razmere v regiji zelo zapletene, ampak da je mednarodna skupnost bolj ranljiva glede varnosti in da "moramo tudi Slovenci ... storiti več za to, da v času pred nami utrdimo demokratične institucije, vse institucije države", da bo v primeru morebitnih pretresov Slovenija ostala varna in mirna država. "V tem smislu je pomembno imeti prijatelje po vsem svetu, doma pa biti tako gospodarsko kot politično in družbeno močan, enoten, varen in stabilen," je dejal.
HDP ostro obsodila napad
Prokurdska Ljudska demokratična stranka (HDP), ki je zaradi domnevnih povezav s PKK tarča vse večjega pritiska oblasti, je ostro obsodila današnji napad. Stranka sicer povezave s PKK zanika.
Guverner province Kayseri Suleyman Kamci je napad označil za teroristično dejanje in dejal, da se zdi, da je šlo za eksplozijo avtomobila bombe.
Namestnik turškega premierja Veysi Kaynak je povedal, da je napad "na žalost podoben" tistemu pred tednom dni v Istanbulu.
Državna tiskovna agencija Anadolu je poročala, da so se vojaki peljali z avtobusom javnega prevoza in da so bili na poti na izlet na lokalno tržnico.
Agencija Dogan je poročala, da je eksplozija odjeknila, ko je avtobus peljal mimo avtomobila bombe blizu univerze Erciyes okoli 8.45 po lokalnem času.
Kayseri je industrijsko središče v osrednjem delu Turčije, ki velja za mirno območje. Leži zahodno od jugovzhodnega dela države, kjer potekajo spopadi med kurdskimi skrajneži in varnostnimi silami.
Pred natanko tednom dni so bili tarča bombnega napada policisti v Istanbulu, v katerem je bilo pred nogometnim stadionom ubitih 44 ljudi, od tega 36 policistov, ranjenih pa več kot 160. Odgovornost za napad je prevzela celica kurdskih skrajnežev TAK.
Turčijo je sicer letos pretresla vrsta napadov tako kurdskih skrajnežev kot skrajne skupine Islamska država.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.