
Egiptovske oblasti so zasegle zaloge sladkorja največjemu proizvajalcu hrane, podjetju Edita Food Industries. Podjetje je zato moralo prekiniti proizvodnjo, je za Reuters dejal predsednik uprave Hani Berzi. Pojasnil je, da so varnostne sile izvedle racijo v njihovi tovarni v kraju Beni Suef, kjer je tudi glavno skladišče sladkorja in zasegle večtedenske zaloge sladkorja.
Ministrstvo za blagovne rezerve je potrdilo, da so Editi zasegli 2.000 ton sladkorja. Kot so pojasnili, so sladkor zasegli, ker podjetje ni predložilo originalnih računov za količino sladkorja, ki so ga skladiščili v svoji tovarni v kraju Beni Suef. Berzi je zanikal, da bi zaloge sladkorja skrivali. "Sladkor smo kupili na zakonit način preko dolgoletnega dobavitelja. Zanima me, kaj smo zagrešili," se sprašuje.
Podjetje sicer med drugim proizvaja priljubljene čokolade in sladkarije, ki jih izvažajo tudi v Libijo, Jordanijo in Palestino. "Če bodo oblasti s tem nadaljevale, bomo morali povsem ustaviti proizvodnjo," pravi Berzi in dodaja, da so zaskrbljeni tudi tuji vlagatelji.
Vlada naj bi podobno racijo izvedla tudi v nekaterih drugih živilskih podjetjih, med drugim tudi v tovarni Pepsi Cole, poročajo egiptovski mediji. Tudi tam naj bi začasno prekinili proizvodnjo.
Trgovine opustošene, napovedani novi množični protesti
Egipt pesti huda ekonomska kriza, ki se po padcu turizma, le še poglablja. Na policah supermarketov je sladkor skoraj izginil s polic. Vlada za krizo krivi lokalna podjetja in prekupčevalce, ki naj bi skrivali zaloge sladkorja in z dvigovanjem cen skušali profitirati.
Zaradi vse hujše krize, ki jo občutijo ljudje na vsakem koraku, so za 11. november napovedane nove demonstracije. Kaj bodo oblasti storile s sladkorjem, ni znano. Je pa po poročanju spletnega portala Middle East Eye v soboto eden od poslancev Mustafa Bakri štiri tone sladkorja razdelil med množico ljudi v predmestju Kaira. Dejal je, da bodo ljudje "pojedli" protestnike, ki se bodo odpravili na ulice.
K množičnim protestom je pozvalo t.i. Gibanje marginaliziranih, razlog za demonstracije pa je vse večje nezadovoljstvo zaradi naraščanja cen, pomanjkanja osnovnih dobrin, uvajanja novih davkov, podražitev življenjskih stroškov in vsesplošne krize. Kdo stoji za gibanjem za zdaj ni znano, so pa proteste podprle opozicijske skupine, med drugim tudi Muslimanska bratovščina.

Vlada prepričana, da Muslimanska bratovščina spletkari proti njej
Egiptovski notranji minister Magdy Abdel Gafar je danes opozoril na "izzive brez primere", ki zahtevajo odločen odziv varnostnih sil. Muslimansko bratovščino je obtožil, da spletkari, da bi povzročila kaos, je njegove izjave pozvel APTN. Te izjave so znak, da se vlada predsednika Abdela Fataha al Sisija boji nemirov, ki bi lahko izbruhnili zaradi slabšanja gospodarskih razmer v državi.
"Varnostne sile ne bodo pod nobenim pogojem tolerirale kakršnih koli poskusov ponovitve scen kaosa in sabotaže v času, ko država stopa naprej s trdnimi koraki v boljšo prihodnost," je dejal minister Gafar. S tem je namignil na razplet množičnih protestov leta 2011, po katerih so strmoglavili dolgoletnega vladarja Hosnija Mubaraka.
Kljub ekonomski krizi Sisi še vedno uživa precejšnjo podporo, čeprav mu je ta od leta 2014 nekoliko upadla. Od lanskega novembra mu je podpora iz 85 odstotkov padla na 68 odstotkov, je pokazala javnomnenjska raziskava agencije Baseera.

KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.