Hrvaški ekologi so napovedali tožbo proti sprejetju novega zakona o golf igriščih, saj so prepričani, da se obeta še en privatizacijski rop, podoben tistemu iz 90. let.
Damir Franolić iz skupine Eko Kvarner je povedal, da na ponedeljkovo izglasovanje spornega zakona ne bodo pozabili in napovedal, da bodo ekološka društva od državnega tožilstva zahtevala, da preuči okoliščine, ki so pripeljale do sprejetje zakona, saj meni, da gre za primer očitne korupcije vladajočih, saj naj bi zakon odgovarjal tistim, ki jim to koristi. Ekologi želijo zakon o golfu poslati tudi na ustavno sodišče, saj so prepričani, da zakon krši ustavo, in to prav v členih, ki govorijo o nevračanju osebnega lastništva.
Ekologi so še posebej zgroženi nad načinom sprejetja zakona, ki je po hitrem postopku prišel v poslanske klopi, kar je drugače praksa, ki se sprejema izključno v primerih, ki se neposredno tičejo državne varnosti ali kakšnega podobnega dogodka.
''Če nam ne bo uspelo razveljaviti tega zakona pri hrvaških institucijah, bomo vso svojo moč in energijo usmerili na sodišče v Strassbourgu,'' je odločen Franolić.
Kaj omogoča zakon?
Hrvaški zakon o golf igriščih omogoča državi ali lokalni in regionalni upravi, da lahko na zahtevo vlagateljev – lastnikov večinskega dela zemljišč za golf igrišča – prodajo po tržni ceni in brez javnega razpisa do 30 odstotkov zemljišča, potrebnega za ureditev igrišča, kot je zapisano v 11. členu omenjenega zakona. Poleg tega lahko vlagatelj razlasti tudi do 20 odstotkov od celotnega območja igrišča za golf, kot piše v 9. členu zakona.
To pomeni, da ima lahko vlagatelj, ki si želi zgraditi igrišče za golf, zgolj 50 odstotkov celotne površine v svoji lasti, medtem ko lahko preostalih 50 odstotkov dobi brez javnega razpisa in s postopkom razlastitve. Obenem zakon o kmetijskem zemljišču predvideva spremembo namena kmetijskih zemljišč v igrišča za golf brez doplačila.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.