Medtem ko so v Franciji v nekaterih sektorjih stavkali le v torek in danes delajo, pa so se nekateri sindikati odločili za nadaljevanje stavke, tako da bi ta lahko trajala več dni ali tednov.
V Parizu danes obratuje le 75 odstotkov vseh prog podzemne železnice in avtobusov, z zmanjšano zmogljivostjo delujejo tudi primestni vlaki. Vozi le vsak tretji hitri vlak, več kot polovica vlakov v notranjem prometu je bila odpovedanih. Nemoteno deluje le edina povsem avtomatizirana linija metroja v Parizu.
Tudi včeraj so bile največje težave v prometu, saj so na železnicah vozili le redki vlaki, odpovedali so tudi številne lete, ki sicer danes potekajo normalno. Zaradi stavke je v torek v mnogih šolah odpadel pouk, zaprt je bil tudi Eifflov stolp v Parizu, ki je danes obratoval normalno.
S stavko sicer nadaljujejo tudi delavci v rafinerijah, nekateri sindikati grozijo celo s prekinitvijo dobave goriva.
Proti vladni reformi pokojninskega sistema je po podatkih policije v torek protestiralo več kot milijon ljudi, medtem ko sindikati trdijo, da je bilo protestnikov tri milijone in pol.
Za danes niso napovedani večji javni shodi, novi protesti pa so napovedani za soboto. Odločilno vprašanje za vlado ostaja vloga študentov. Ti so namreč v preteklosti z množičnimi protesti že uspeli ustaviti vladne projekte. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy pa je danes dejal, da bo pri reformi vztrajal ne glede na proteste.
Sindikati zahtevajo odpoved reformi, ki bo upokojitveno starost v Franciji s sedanjih 60 dvignila na 62 let. Spodnji dom parlamenta je sicer reformo že potrdil, v senatu pa o njej razpravljajo te dni. Je pa tudi že senat potrdil zvišanje upokojitvene starosti za dve leti.
Upokojitvena starost v Franciji bo sicer kljub zvišanju ostala med najnižjimi v Evropi. V sosednji Nemčiji nameravajo namreč upokojitveno starost s 65 zvišati na 67 let.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.