V luči dogajanja v Egiptu je WikiLeaks objavil novo ameriško diplomatsko depešo. Tokrat gre za depešo ameriškega veleposlaništva v Kairu, ki je bila naslovljena na FBI, poslana pa 30. oktobra 2007.
V njej ameriško veleposlaništvo piše, da so obtožbe o tem, da egiptovska policija in varnostna služba neprimerno ravnata z osebami, ki jih zaslišujeta, oziroma da jih mučita. Te obtožbe so na veleposlaništvu označili za kredibilne.
Po njihovih besedah, je velika težava v tem, da nihče dela policistov ne preiskuje. Pristojni sicer občasno preiskujejo policiste, ki so na nižjih položajih, in sodišča jih včasih tudi obsodijo, a največja težava je v tistih, ki imajo visok položaj ter tako tudi večjo odgovornost in vpliv.
Ameriško veleposlaništvo v depeši povzema ugotovitve letnega poročila ameriškega zunanjega ministrstva. V njem je zapisano, da je za egiptovsko policijo značilna kultura nekaznovanosti, torej, da postopkov policije nihče ne pregleduje in niti policistov ne kaznuje.
V depeši piše, da so egiptovski tožilci od leta 1986 le enkrat vložili obtožnico o kršenju človekovih pravic zoper uslužbenca policije, ki je na višjem položaju. Šlo je za policista SSIS. Gre torej za uslužbenca elitne enote notranjega ministrstva, ki se ukvarja z bojem proti terorizmu in političnimi zločini. Obtožnica je omenjenega policista bremenila, da je leta 2003 mučil in tako tudi ubil pripornika, sodišče pa ga je spoznalo za nedolžnega. Tri dni po sprejeti odločitvi sodišča je egiptovska vlada prepovedala delovanje nevladni organizaciji, ki se ukvarja z bojem za človekove pravice. Ta je namreč družini umrlega pripornika priskrbela odvetnika in jo v sodnem procesu podpirala.
Ameriško veleposlaništvo je v depeši izrazilo zaskrbljenost nad tem, da organi, ki so pristojni za notranji nadzor policije in varnostne službe, ne ukrepajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.